1 milyon Suriyeliyi seçimlere yetiştirme hazırlığı! – Mehmet Çetingüleç

Suriyelilere vatandaşlık verilmesi için yapılan açıklamalar mevcut kanunda yer alan “Türkiye’de 5 yıl ikamet etme” şartının dikkate alınmayabileceğini gösteriyor. İçişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan özel ofis Suriyelileri “bekletmemek” için özel bir statü kapsamında değerlendirebilir.

Peki vatandaşlık sürecini hızlandıracak bu statü ne olabilir?

Eğer Suriyeliler “göçmen” olarak kabul edilirse, 5 yıl beklemeden vatandaşlığa alınabiliyor. “Mülteci” olarak kabul edilmeleri halinde sadece 5 yılı dolduranlar vatandaşlığa başvurabiliyor. “Sığınmacı” olarak görülmeleri durumunda ise “vatandaşlık” için başvuru yapılamıyor.

Bugüne kadar hükümet yetkilileri Suriyelileri “sığınmacı” gibi gösteriyor, durum normalleştiğinde geri dönecekleri söyleniyordu. Ancak Cumhurbaşkanı ve Başbakanın son açıklamaları isteyen her Suriyelinin vatandaş olabileceğini gösteriyor. Bu noktada “göçmen” statüsü öne çıkıyor. Bu da 3 milyon Suriyelinin süratle vatandaşlığa geçirilmesi anlamına geliyor. Suriyeliler içerisinde sadece Türkiye’nin güvenliği açısından sakıncalı görülenler vatandaşlığa kabul edilmeyecek.

Şimdiye kadar biyometrik kimlikleri çıkarılan, okullarda eğitim görmeleri, sağlık hizmetlerinden yararlanmaları sağlanan, oturma ve çalışma izinleri verilen Suriyelilerin vatandaşlığı için zaten altyapı hazırlanmıştı.  Vatandaşlık işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte Suriyeliler “seçme ve seçilme” hakkına da kavuşacak. Böylece 2019 yılında yapılacak yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacakların sayısı artmış olacak.

Nasıl mı?

Eğer Suriyeliler “mülteci” olarak kabul edilse ve mevcut Vatandaşlık Kanunu hükümleri uygulansa, 2019’daki seçimlere kadar 1.9 milyon Suriyeli “5 yıl ikamet etme” şartını tamamlayarak vatandaşlığa başvuru hakkı kazanabilecekti. Şu anda Türkiye’de var olduğu belirtilen 3 milyon Suriyeliden geriye kalan 1.1 milyon kişinin “5 yıl bekleme” süresi 2021 yılında dolacağı için 2019’daki seçimlere katılamayacaktı. İşte şimdi başlatılan vatandaşlığı hızlandırıcı işlemler 1 milyon 100 bin Suriyelinin de bir an önce seçme ve seçilme hakkına kavuşmasını sağlayacak.

Sadece 2019 seçimleri değil, daha önce Başkanlık sistemine geçiş için yapılacak referandumlar ve ardından gelebilecek Başkanlık oylamalarında da Suriyeliler sandık başına gidecek.

Bugüne kadar sessiz kalan iktidarın bir anda Suriyelilerin vatandaşlığını gündeme getirmesi, Başkanlık sistemine geçiş konusundaki çalışmaların hızlanacağını gösteriyor. Anlaşılan Suriyelilerin vatandaşlığa geçiş hızı biraz da Başkanlık sistemine geçişe bağlı. Öyle ki, bu yıl tüm Suriyeliler vatandaşlığa alınırsa şaşırmamak lazım…

NOT: Okurlarımızın bayramını kutluyor, esenlikler diliyorum.

m.cetingü[email protected]

Yorum yok

Bir cevap bırak