Abdulkerim Bedir

8. sınıf öğrencilerinin emeklerinin karşılığını alacakları tercih dönemi başlıyor. Adaylar, TEOG puanına göre tercihte bulunacak. Öğrencilerin süreci hatasız atlatabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı kılavuza göz atmasında büyük fayda var.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 1 milyon 168 bin öğrencinin Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) tercih dönemini hatasız atlatabilmesi için rehber kılavuz hazırladı. Kılavuzda öğrencilerin en çok sorduğu 44 soruya yanıt verildi. Kılavuza göre tercihler 15-25 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Adaylar en fazla 25 okul tercihi yapabilecek. Özel okula kayıt yaptıranlar devlet lisesi tercihi yapamayacak.

Tercihte yanlış yapmamak için Bakanlığın yayınladığı kılavuzu öğrencilerin dikkatli bir şekilde okuması gerektiğini ifade eden Eğitim uzmanı Hasan İnce, “Lise tercihleri üniversite tercihlerine göre daha karmaşık. Özellikle özel okul tercihlerinde çokça hata yapılıyor. Mağduriyet yaşamaması için tercih döneminde mutlaka uzman desteği alınmalı.” dedi. Öğrencilerin en çok merak ettiği bazı sorular ve yanıtları şöyle:

Tercihlerin okul müdürlüklerine onaylatılmaması durumunda, öğrencinin tercih başvurusu kabul edilir mi?

Tercihler herhangi bir ortaokul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak.

Güzel sanatlar veya spor liselerine kayıt yaptıran öğrenciler yerleştirme veya yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih yapabilir mi?

Güzel sanatlar veya spor liselerine kayıt yaptıran öğrenciler, TEOG puanıyla başka bir okula tercih de yapabilir. Ancak, bu öğrenciler tercihleri doğrultusunda bir okula yerleştirilmeleri halinde, güzel sanatlar veya spor lisesindeki kayıtları iptal olacak.

Tercihlerle ilgili herhangi bir düzeltme veya değişiklik yapılmak istenirse ne zaman yapılabilir?

Tercihlerde herhangi bir düzeltme veya değişiklik yapılmak istenirse, okul müdürlükleri tarafından yapılacak olan elektronik onaylama işleminden önce yapılacaktır. Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra herhangi bir düzeltme yapılamayacak.

Tercih listesi oluşturulurken nelere dikkat edilmelidir?

Tercih listesi oluşturulurken okulların tercih kodları, öğrencinin yüzdelik dilimi, okulların kontenjan tablolarında ifade edilen yüzdelik dilimi, yerleştirmeye esas puanı dikkate alınmalı ve özellikle okulların kontenjan durumları ve tanıtım bilgileri incelenmeli.

Yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak?

8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin yerleştirme işlemleri;

Tercihleri doğrultusunda,Okul kontenjanlarına göre,Yerleştirmeye esas puan üstünlüğü dikkate alınarak yapılacak.

  • Yerleştirme sonuçları 8 Ağustos’ta http://www.meb.gov.tr ve http://eokul.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek.
  • Tercih yapmayan öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek. Ancak, özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler bu uygulamadan muaf tutulacak.
  • Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih başvuruları, 09-15 Ağustos, 19-23 Ağustos, 26-31 Ağustos tarihlerinde toplamda 3 kez yapılacak.

 

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak