YENİ HAYAT GAZETESİ

Aston Martin ve İtalyan tasarım merkezi Zagato, uzun süreli ortaklıklarının son ürünü Vanquish Zagato Concept’i görücüye çıkardı.

Tamamen karbon fiberden üretilen Vanquish Zagato Concept, Marek Reichman liderliğinde Aston Martin tasarım ekibi ile Andrea Zagato’nun Milano’daki uzman tasarım ekibinin işbirliği ile tasarlandı. Aston Martin’in İngiltere Gaydon’daki merkezinde geliştirilip projelendirilen 569 beygir güç üreten 12 silindirli 6 litrelik V12 motora sahip olan konsept, Aston Martin’in özünü yansıtan çizgilerini koruyor.

Zagato tasarımının klasik arka görünümünü yansıtan yeni yuvarlak arka farlar ise süper otomobil yarış arabası Aston Martin Vulcan’ın “bladed (kanatlı)” LED teknolojisini de bünyesinde barındırıyor. Hareketli bir rüzgârlık ve aracın arkasında yer alan bagaja erişim sağlayan bagaj kapağı ile tamamlanıyor. Alt gövdeyi çepeçevre sararak önden arkaya doğru belirgin bir hat meydana getiren karbon fiber eşiğin altında ise, Concept’in dörtlü egzoz çıkışı yer alıyor.

Vanquish Zagato Concept’in camları kasayı bir maske gibi sararak aracın agresif duruşunu ön plana çıkarıyor. İlk kez meşhur CC-100’de vitrine çıkarılan bir özellik olarak, gövdenin yanı boyunca uzanan klasik katlar, yeni DB11’de olduğu gibi tekerlek kemerlerinden kapıya doğru ilerliyor. Arka tekerlek üzerindeki sert kıvrım arka kanatlara dönüşerek basamaklı tavan ile buluşuyor.

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER

Tavandaki ikonik “çift kabarcık” tasarımından arka pencere camına doğru inen yumuşak kıvrımlar, otomobilin arka siluetine kendine has bir görünüm kazandırıyor. 1950’li yıllardan beri Zagato markasının karakteristik bir unsuru olan bu kabarcıklar, aslen aracın aerodinamik profilini etkilemeden yarış pilotlarının kasklarına yer açma çabalarının bir ürünü.

Vanquish Zagato Concept’in iç kısmında ise ön konsol, havalandırma ızgaraları ve döner kadranlarda kullanılan balıksırtı desenli ve gölgelenmiş karbon fiberle buluşan oksitlenmiş bronz ve analin deri, malzemenin zenginliğini öne çıkarıyor. Vanquish Zagato Concept’in koltuk ve kapılarında ise benzersiz ‘Z’ desenli dikişler kullanılırken, koltuk başlıklarındaki kabartmalar ve orta konsol, Zagato’nun ünlü ‘Z’ logosunu taşıyor.

Yorum yok

Bir cevap bırak