1989’da Hillsborough Stadyumu’nda 96 taraftarın ölmesiyle ilgili davanın yeniden görülmesinde karar çıktı: Ölümler, polisin ihmaliyle gerçekleşmiş.

15 Nisan 1989’da İngiliz kulüpleri Liverpool ile Nottingham Forest arasındaki kupa yarı finali, 53 bin seyirciye ev sahipliği yapacaktı. Liverpool seyircisi hayli fazla olmasına rağmen, Hillsborough stadında küçük bir yer ayrılmıştı. Böylece Forest taraftarlarıyla karşı karşıya gelmemesi amaçlanıyordu. Maç başlamasına rağmen Liverpool taraftarları henüz stada alınmadı. Polisin tek bir kapıdan seyircileri almaya başlaması ve tribüne giren herkesin aynı yere yönlenmesi sebebiyle, çok sayıda insan tribünle sahayı ayıran tellere sıkıştı. Kaosa dönüşen ortamda, 96 kişi hayatını kaybederken 766 kişi yaralandı.

seyirci02

Stada geç alınan Liverpool taraftarları, yığılma sebebiyle hayatlarını kaybettiler. Sorumluluğun seyircide olduğu görüşü yıllarca ağır bastı.

 Olayın hemen ardından hazırlanan raporda polisin ihmali gündeme gelmesine rağmen, yargı süreci yılları buldu. Bu süreçte, çoğunluk taraftarları suçlarken, polisin ihmali gözönünde bulundurulmadı. 2012’de İngiltere Avam Kamarası, olayla ilgili soruşturmadaki “adaletsizliği” anlatan bir rapor yazarak, davanın yeniden görülmesini sağladı. Mahkeme, faciada sorumluluğun tamamen poliste ve stadyumun yapısında olduğuna hükmetti. Olayların büyümesi ve ölümlerinden olmasındansa maçta sorumlu polis amiri David Duckenfield sorumlu tutuldu. Facianın 96. kurbanı, olaydan sonra 4 yıl komada kaldıktan sonra hayatını kaybetmişti.

sun

The Sun gazetesi, olayın gerçekleştiği tarihte suçu Liverpool taraftarlarına atan bir manşetle çıkmıştı. 2012’de gerçekler ortaya çıkınca, özür diledi.

Yorum yok

Bir cevap bırak