Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokratlar Grubu, Türkiye’deki darbe girişimini kınadı ve ardından Türk makamlarını hukukun üstünlüğünü gözetmeye davet etti. Türkiye raportörü Kati Piri ise darbe teşebbüsünün hemen ardından yaşanan 10 binlerce hakim, savcı, polis ve kamu çalışanının tasfiyelerini kaygı ile izlediklerini ifade etti. Ayrıca darbeciler duruşmalarını AB’nin yakından izlemesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nin olağanüstü toplantısının ardından, Sosyal Demokratlar Grubu darbe teşebbüsünü en ağır şekilde kınarken, olayın hemen arkasından binlerce asker, polis, hakim ve savcının görevden alınarak tutuklanmasına ilişkin kaygılarını da dile getirdi. Grup, Türk hükümetini muhalifleri karşısında cadı avına çıkmaya değil, hukukun üstünlüğünü gözetmeye davet etti.

Sosyal Demokratlar Grubu toplantıda ayrıca Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi’ni, bir an önce AB Türkiye Delegasyon başkanını da değiştirmeye davet etti.

“İDAM CEZASI GELİRSE AB’YE KATILIM MÜZAKERELERİ SONLANIR”

Türkiye’de meşru kurumları desteklediklerini belirten Sosyal Demokratlar Grubu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Sosyal Demokratlar Grubu, ülkedeki meşru kurumlara yönelik desteğini artırıyor. Ancak şunu da özellikle vurguluyoruz ki darbe girişimi sonrasında hukukun üstünlüğü gözetilmeli ve demokrasi güçlendirilmelidir. Böylesine kısa bir süre içerisinde binlerce asker, polis, hakim, savcı ve valinin tutuklanmasından kaygı duyuyor olmamız da bu yüzdendir. AB, darbe yapmakla suçlanan kişilerin duruşmalarını yakından izlemelidir.

Ülkede hukukun üstün olması ve ülkenin en kısa sürede normale dönmesi gerekiyor. Barış ve düzenin sağlanması gerektiği kadar insan hakları ile temel hak ve özgürlüklerin gözetilmesi de şart. Bu bağlamda, siyasi partilerin demokrasiyi desteklemek üzere ortak bir konumda yer almasını memnuniyetle karşılıyor ve bu siyasi beraberliğin hiç bozulmamasını temenni ediyoruz.

Azınlıklara karşı yapılan şiddet saldırılarına ilişkin haberlerden dolayı da derin kaygı duyuyoruz. Türk hükümetinin görevi bütün vatandaşlarını korumaktır. Hükümeti, bu tür saldırıları gerçekleştiren kişileri adalete teslim etmeye çağırıyoruz. Son olarak, şunu özellikle hatırlatmak isteriz ki, Türkiye idam cezasını geri getirirse, AB’ye katılım müzakereleri derhal sonlandırılacaktır.” Mhaber

Yorum yok

Bir cevap bırak