Savuşturulan darbe girişiminin ardından darbeciler için yapılan idam cezası çağrılarına Avrupalı liderler tepki gösterdi. AB Dış Politika Sorumlusu Federica Mogherini ve üye ülke bakanları, böyle bir adımın AB üyelik müzakerelerini bitireceğini açıkladı.

Cuma gecesi yaşanan şok askeri darbe girişiminden bu yana gözaltına alınan binlerce askerin yanı sıra başta hakim ve savcılar olmak üzere on binlerce kamu görevlisinin görevden alınması, Avrupa Birliği’ni de endişeye sevk etti. AB yetkilileri ve AB üyesi ülkelerin liderleri, dün arka arkaya yaptıkları açıklamalarla Türk hükümetini, darbe girişimiyle hesaplaşırken hukuka, insan haklarına ve anayasal düzene saygı duymaya çağırdı. Avrupalı liderler, darbecilerin idam edilmesine yönelik halktan yükselen taleplere ve Türk yetkililerden gelen olumlu açıklamalara değinerek idam cezasının yeniden yasal hale gelmesi durumunda, AB ile yürütülen üyelik müzakerelerinin sona ereceğini vurguladı.

Hiç bir ülkenin idam cezası uyguladığı halde Birlik üyesi olamayacağını kaydeden AB Dış Politika Sorumlusu Federica Mogherini, “Türkiye’de anayasal düzene sonuna kadar uyma çağrısı yapıyoruz ve AB olarak ülkede hukukun üstünlüğünün tecelli etmesinin önemini bir kez daha belirtiyoruz.” açıklamasında bulundu. Brüksel’de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaptığı ortak basın toplantısında konuşan Mogherini, Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi bir ülke olarak Avrupa İnsan Hakları Beyannamesi’ni imzaladığını ve Ankara’nın uymakla yükümlü olduğu Beyanname’nin de idam cezası konusunda ‘çok açık’ olduğunu söyledi. Mogherini, “Bu saatlerde ülkede olanlara dair endişeleri paylaşıyoruz. Saygı duymalıyız ve Türkiye’nin demokrasi, insan hakları ve temel insan haklarına saygı duymasını sağlamalıyız.” dedi.

İDAMLARI KATEGORİK OLARAK REDDEDİYORUZ

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Steffen Seibert de darbe girişiminde bulunanları adalet önüne çıkarması gerektiğini ancak tepkisinde orantılı olması gerektiğini ifade etti. Mogherini’nin uyarısını yineleyen Alman Sözcü, “İdam cezasını kategorik olarak reddediyoruz.” diye konuştu. Seibert, idam cezasını uygulayan bir ülkenin AB üyesi olamayacağını, bu yüzden de 2004 yılında AB’ye uyum yasaları çerçevesinde kaldırılan idam cezasının yeniden yasalaşması halinde üyelik müzakerelerinin sona ereceğini vurguladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise telefonla görüştüğü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a darbeye katılanlara karşılık verilirken hukuk ilkeleri çerçevesinde davranılması gerektiğini söyledi. Merkel, darbe girişiminin ardından başlayan gözaltı ve görevden almaların büyük endişe yarattığını ve idam cezasının tekrar getirilmesinin AB üyelik hedefiyle ‘hiçbir şekilde uyumlu olmadığını’ belirtti.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz da idam cezasının geri gelmesinin ‘kabul edilemez’ olduğunu açıkladı. Fransız ve Belçikalı Dışişleri Bakanları da darbeyi kesin şekilde kınayarak bundan sonra hukukun üstünlüğü ilkesine riayet edilmesini istedi.

YENİ HAYAT DÜNYA

Yorum yok

Bir cevap bırak