Zeynep Kılıç

Umut dolu sıcak bir mülteci hikayesi. Kahramanı Maisa Al Hafez. Kendisi müzisyen ve İstanbul’da çoğu Suriyelilerden oluşan İstanbul Mosaic Oriental adı ile kurduğu koro hem kendi halkına hem de barış içinde farklı milletlerle de birarada yaşanabileceğini düşünen Türklere umut aşılamaya devam ediyor.

Üstelik başlangıçta tek tük çıktıkları konserlerin sayısı da artıyor. Al Hafez’in derdi tasası müzik. Siyasetten de polemiklerden de uzak duruyor ama ırkçı mesajlar onu da sarsmış ki Facebook hesabında #ÜlkemdeSuriyeliİstemiyorum etiketinin altına Türkçe olarak çok samimi ve bir miktar da hüzünlü şu ifadeleri yazdı geçen hafta: “Bizde başka ülkemizde yaşamak istemiyoruz ama mecbur olduk. biz Türkiye’ye gezmeye gelmedik. Türkiye’de çalıştık okullara ve üniversitelere girdik. Fabrikalar açtık. Sizin dilinizi öğrendik… Sizden ve devletten 1 TL almadık. Bi de istemiyoruz. Eğer bir kaç kişi kötü çıktılar…hepimize küfür söylüyorsunuz? Türkler hepsi böyle değildir çok şükür”.

Al Hafez mesajının son cümlesine o kadar inanıyor ki sık sık dile getirme ihtiyacı hissediyor: “Türkiye’de çok fazla yakın arkadaşlarım var ve hepsini çok seviyorum. Herkesin böyle kötü düşünceli olmadığını biliyorum. Bu yüzden çok sorun etmedim.” Ama dediklerinin de arkasında ve Türkiye’de bir sürü Suriye restoranı, turizm acentası olduğundan bahsedip bunların Türkiye’nin ekonomisine de katkı sağladığını anlatıyor Alhafez. Ama dedik ya, son tahlilde müzikten başkasıyla pek ilgilenmiyor. Şu sözler kendisine ait: “Ben ve bu proje yani korom her türlü siyasi ve dinle ilgili konulardan uzak duruyoruz. Bizim tek amacımız müzik yapıp bu yolla insanları birleştirmek. Bizim mesajımız  yalnızca barış. Biz barış için söylüyoruz.”

Koroda Türkler de var

O zaman korodan bahsetme vaktidir. Maisa Suriye’de iken kendisine ait müzik merkezinde piyano dersleri veren bir bankacı aslında. Savaş yüzünden Lübnan’a gitmiş. Bir yıl orada yaşadıktan sonra İstanbul’a gelmiş ve yaklaşık üç yıldır da burada. İlk başta her şeyin çok zor olduğunu Türkçe bilmediğini, ev bulamadığını iş ve arkadaş bulmanın çok kolay olmadığını anlatıyor. Sonrasında evinin yanındaki müzik merkezini keşfetmiş ve orada müzik eğitimi vermeye başlamış. Türkçeyi inanılmaz güzel konuşuyor. Bir koro kurmak ise öteden beri hayali imiş. Bunun için Facebook’ta bir hesap açmış ve İstanbul’da yaşayan Suriyelileri bu grup altında toplayarak onlara bedava müzik eğitimleri vermeye başlamış. Ve böylece koro oluşmuş. İstanbul Mosaic Oriental, 15 kişiden oluşuyor. Genellikle Suriyeliler olsa da Türk, Alman, İsveçli ve Ukraynalı üyeleri de var. Haftada bir kez San Antonio Kilisesinde toplanıp Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice, Farsça şarkılar söylüyorlar.

Alhafez’a göre bu koro onlar için bir terapi gibi. Müziğin birleştirici ve iyileştirici gücünden istifade ettiklerini söyleyen genç kadın, “Zaman zaman konserlerimiz de oluyor tabi.” diyor. İleriye dönük olarak ise konserleri İstanbul dışına yaymak ve daha çok konser vermek gibi planları var. Koronun her geçen gün popülerleşmesinden de gayet mutlu olan Alhafez, Türklerin Suriyelileri ‘tek tip’ olarak algılayan kesimine mesajı var: “Bizim de zengin bir kültürümüz ve müziğimiz var”.
[email protected]

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak