Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen darbe girişiminin “kaynağı konusunda zerre kadar tereddütleri olmadığını” söyledi. Fathullah Gülen’in iadesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kendisinin ABD’ye çağrı yaptığını söyleyen Yıldırım, “Dosyamızı gönderdik. 4 tane dosya gönderildi. Bize diyorlar ki kanıt sunun. Görünen köy kılavuz ister mi? Ama biz istemedikleri kadar kanıtı onların önünde koyacağız.” dedi. Yıldırım, yarın hem Bakanlar Kurulu hem de MGK’nın toplanacağını belirterek, önemli kararla alacaklarını duyurdu.

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu. Konuşmasının büyük kısmını 15 Temmuz darbe girişimine ayıran Yıldırım, “Türkiye bir yandan paralel terör örgütü, diğer yandan bölücü terör örgütü ile mücadele ediyor.” dedi. Yıldırım, “Onlar bu fırsatları değerlendirerek, bu büyük millete acı çektirebilirler ama bu milleti dize getiremezler. 15 Temmuz bir şeyi ortaya koymuştur; tankın gücü halkın gücünü yenememiştir. Bu millet gücünü tanktan değil, halktan almaktadır.” dedi.

Bugün Meclis’in 15 Temmuz’da sokağa çıkan şehit ve yaralılar sayesinde olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, şehit anne ve babalarının ellerinden, şehitlerin çocuklarının alınlarından öptüğünü kaydetti. Yıldırım, “Eğer bugün Meclis’in kapıları açıksa, TBMM dimdik ayaktaysa işte aziz milletimizin sokağa çıkan, tankların önüne duran, kurşunlara karşı kafa atan, füzelerin önünü kesen bu aziz milletin sayesindedir. İnanın bu aziz milleti dünya hayranlıkla izledi, inanın kardeşlerim bütün dünya bu aziz milleti alkışlıyor. Bir kez daha gönülden söylüyorum, böyle bir millet, böyle cesur kahraman milletin evladı, ferdi olmaktan büyük bir gurur ve bahtiyarlık duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Mhaber

1 yorum

Bir cevap bırak