Ahmet Emre

Pink Martini, Hindi Zahra, Yasmin Levy, Farid Farjad… Hemen her yıl bir ya da birkaç kez Türkiye’de sahneye çıkıyorlar. Müzikseverlerin çok sevdiği bu isimler sahnede ve albümlerinde bizim şarkılarımıza da yer veriyor. Görünen o ki organizatörlerin de bilet garantisi olduğu için sevdiği bu sanatçıları uzun yıllar sahnelerde izleyeceğiz.

Pink Martini, Avrupa turnesi kapsamında 17 Temmuz’da İstanbul’da Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda, 19 Temmuz’da da Bodrum Antik Tiyatro’da sahneye çıkacak. Sympathique, Hang on Little Tomato, Hey Eugene!, Splendor in the Grass, Joy to the World, 1969, Dream A Little Dream albümleri ile Türkiye’de büyük bir hayran kitlesine sahip Pink Martini. Her albümü ile altın ve platin plak kazanan topluluk, Pasion Turca organizasyonu ile Avrupa turnesi kapsamında İstanbul’daki hayranlarıyla buluşmaya geliyor. Aslında bu konser ekibin Türk müzikseverlerle ilk buluşması değil. Hemen her yıl hatta yılda bir kaç kez ülkemizde konser veriyorlar. Öyle ki, artık konserlerinde Türkçe şarkılar bile söylüyorlar. Sadece Pink Martini değil bir çok isim de konser programlarına Türkiye’yi almaktan vazgeçmiyor.

Babası Manisalı

sarki1Yasmin Levy ile bağımız müzikten daha derinde. Çünkü babası Manisa’da dünyaya gelmiş bir Safarad Yahudisi’ydi. Bu yüzden Yasmin Levy Türk müziğinden büyük oranda etkilenmiştir. Sahnede ve albümlerinde Türk müziği eserlerine de çoğu zaman yer veriyor. Özellikle Sezen Aksu şarkılarına hayran olan sanatçı Liberta albümünde Firuze’yi, Ayselim albümünde de Sevda isimli şarkıları seslendirdi.

Kemanı ağlatan adam

sarki2

Türkiye’de ‘Kemanı Ağlatan Adam’ olarak bilinen Farid Farjad da müzikseverlerin ilgi ile takip ettiği bir isim. İran asıllı ABD vatandaşı olan müzisyen dünyanın en önemli keman virtüözlerinden biri olarak gösteriliyor. Onu sevmemizi sağlayan özelliği ise teknik ve icrasının yanında bu coğrafyanın müziğine yer vermesi. Farjad, kendi deyimiyle doğadaki hüznü notalara döküyor. Nedeni ise devrimden sonra ülkesinden uzakta yaşamak zorunda kalması. O da zaman zaman müziğimizin önemli eserlerini icra ediyor.

Sanki içimizden biri

sarki3Bosnalı Hırvat besteci Goran Bregoviç’in konserini izlemeyen yoktur desek abartmış olur muyuz? Kendi kültürüyle Türk kültürü arasındaki benzerliğin, sanatını etkilediğini söyleyen sanatçı, Türkiye’de konser vermekten asla vazgeçmeyeceğini her fırsatta dile getiriyor. Her konseriyle unutulmaz bir geceye imza atıyor Bregoviç. ‘Çingeneler Zamanı’, ‘Yeraltı’, ‘Arizona Rüyası’, ‘Kraliçe Margot’ gibi filmlerin müzikleriyle kalpleri kazanan sanatçı, her yıl turne takvimine Türkiye’yi de özellikle ekliyor.

Ya Rayah’dan Abdülkadir’e

sarki4Ole Ole, Diwan, Made in Medina gibi parçalarıyla tanınan Cezayir asıllı Fransız sanatçı Rachid Taha, en son geçtiğimiz mart ayında Volkswagen Arena’da dinleyicileriyle buluştu. Rachid Taha, 1970’li yıllardan kalma Ya Rayah adlı parçayı 1997 yılında single olarak piyasaya sürdü ve bu şarkıyla dünya çapında ve ülkemizde üne kavuştu. Türkiye’de çok tanınmış bir diğer çalışması ise 1999 yılında Khaled ve Faudel ile verdiği konser kaydı oldu. Rachid Taha ülkemizde öyle sevildi ki Fadel ve Khaled ile birlikte seslendirdiği Abdel Kader şarkısına Türkçe sözler bile yazıldı.

Ramazan ayının  vazgeçilmezi

sarki5Bu isimler arasında Sami Yusuf’u koymazsak eksik kalır. Güney Azerbaycan kökenli İngiliz şarkıcı, söz yazarı, besteci, yapımcı ve müzisyen Yusuf hemen her yıl özellikle de Ramazan ayında Türkiye’de konser veriyor. Geldiğinde en az birkaç ilde konser veriyor. Albümlerinde seslendirdiği şarkıların birçoğunda Türkçe sözler de bulunduran sanatçı her defasında ülkemize olan sevgisini dile getiriyor.

Hindi Zahra rüzgarı

sarki6Fas asıllı Fransız şarkıcı Hindi Zahra çeşitli müzik türlerini harmanladığı sevilen şarkıları ve büyülü sesiyle tanınıyor. Caz dünyasının yakından takip ettiği müzisyen, içten ve duru sesi ile Türk müzikseverlerin çok sevdiği bir isim. Hemen her konserinin biletleri tamamen satılıyor ve konserinden çıkanlar ondan hep övgü ile bahsediyor.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak