Bir grup askerin darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından, finans cephesinin aktörleri de gerekli önlemleri almaya devam ediyor. TL dolar karşısında yüzde 18 değer kazanırken borsa sert satış dalgaları ile sarsıldı.

Cuma akşamı bir grup askerin ülke yönetimine el koyma girişimi, Türk lirasının 2008’den bu yana en hızlı düşüşünü yaşayarak dakikalar içinde 17 kuruşa yakın değer kaybetmesine neden olmuştu. Türk Lirası pazartesi günü erken saatlerde, geçen haftanın son işlem gününün son saatlerinde meydana gelen darbe girişimi ile birlikte gösterdiği kayıpların bir kısmını geri alırken, borsa sert satış dalgalarıyla sarsıldı.

TL, dolar karşısında yüzde 18’e yakın değer kazanarak haftaya 2,96 seviyelerinde başladıktan sonra Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in televizyonda yaptığı açıklamalarla 2,9510 seviyelerine indi. Kazançlarını iyice artıran TL, yüzde 3’e yakın primle 2,9263 seviyesine kadar geriledi. Kur daha sonra tekrar yükselişe geçerek 2,95’in üzerine çıktı.

AĞUSTOS 2015’TEN SONRA EN SERT DÜŞÜŞ

BIST 100 endeksi ise Sabancı, Akbank ve THY öncülüğünde yüzde 2,5 düşüşle 80 bin 755 puandan güne başladı. Endeks daha sonra kayıplarını artırarak yüzde 5,1 ile Ağustos 2015’ten bu yana en sert düşüşü kaydetti.
TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte de yayınladığı değerlendirmede, endekste ilk destek seviyesinin 80,900; ana destek seviyesinin ise 79,900 olduğunu belirtti. Endeks cuma günü 82,825 puanda kapanmıştı. Lira cuma günü, tankların Ankara ve İstanbul sokaklarına çıktığı ve cuntacıların ülkenin kontrolünü ele geçirdiklerini iddia ettikleri sırada yüzde 4,6 değer kaybetmişti. Kısa süren darbe girişimi, Türk Lirası’nın son sekiz yılın en hızlı kaybını yaşamasına neden oldu.

SİYASİ RİSKİN EKONOMİYE ETKİLERİ SÜRECEK

Londra’da Commerzbank AG analisti Tatha Ghose, darbe girişiminin ekonomiye uzun dönemli zararını değerlendirmeden önce, muhtemelen sert düşüşü satın alacaklarını söyledi.
Ghose, TL işlemleri başlamadan önce Pazar günü Bloomberg News’a yaptığı değerlendirmede, “Fiyatlar muhtemelen bir süre volatil kalacak, ancak nihayetinde yatırımcılar bunu bir alım fırsatı olarak kullanacak. Yatırımcılar için şimdi temel soru, Türkiye’nin uzun vadeli risk priminde bir tortu etkisinin olup olmayacağı” dedi.
Goldman Sachs ise daha az iyimser. Haftasonu yaşananlardan sonra TL için tahminlerini düşüren yatırım bankası daha önce kurun 3 ay sonunda 2,95 olacağını tahmin ediyordu, şimdi ise 3,10.

Bankanın analisti Clemens Grafe dün yayınladığı notta, “Darbenin başarısız olmasıyla anlık belirsizlik keskin bir şekilde düşürülse ve yeni bir darbe ihtimali görülmese de, siyasi risk seviyesinin ve dolayısıyla ekonomiye etkilerinin yüksek kalmasını bekliyoruz” dedi.

YENİ HAYAT EKONOMİ

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak