Zeynep Kılıç İstanbul

İstanbul, önümüzdeki üç ay boyunca sıradışı ve bir o kadar lezzetli festivallere ev sahipliği yapacak. Lahmacun Festivali ile başladık, sırada çiğ köfte, makarna, çay, pizza, çikolata  festivalleri var.

Festival denince aklınıza ne geliyor? Müzik, sinema, tiyatro, kukla, fotoğraf…? Bunlar klasik anlamda bildiğimiz festivaller. Çizginin dışına çıkan festivallere ise iki yıl önce ilk olarak düzenlenen kahve festivali ile rastlamış olduk. Fakat bu sene öyle festivaller var ki kahve festivali yanlarında gayet sıradan kalacak gibi. İlki geçtiğimiz pazar günü Lahmacun Festivali ile başlayan ‘ilginç festivaller dizisi’ birbirinden sıradışı ve lezzetli etkinliklerle devam edecek. Buyurun tadına bakın!

Çiğ Köfte’ye buyrun!

Moda Sahili lahmacundan da ilginç bir festivale yani çiğ köfte festivaline 23 Temmuz’da ev sahipliği yapacak. 12.00’de davul zurna gösterisi ile başalayacak festival çiğ köfte yoğrulması ile devam edecek. Çiğ köftenin dağıtımından sonra saat 14.00’te sıra gecesi düzenlenecek. Uluslararası eğlence etkinlikleri yapan gönüllü oluşum Szigetist Fun’ın düzenleyeceği festivale giriş ücreti 5 TL. Bu ücrete sınırsız çiğ köfte ve 1 adet ayran dahil. adımı ve 1 adet ayran dahil. Bir çiğköfte festivali de 2 Eylül Cuma günü Beşiktaş’ta olacak. Tüm gün çiğköfteye doyulacak festival ücretsiz.

fest2Gel makarna kaynatalım

İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı Sirkeci Garı 23 Eylül – 25 Eylül tarihleri arasında Makarna Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Restaurantlar, makarna üreticileri, yağ ve sos firmaları, peynir ve baharat üreticileri ile aşçılık ve mutfak okullarının yer alacağı; ulusal ve uluslararası alanlarda isim yapmış ünlü şeflerin workshoplarının organize edileceği festivalde; makarnanın en leziz örneklerinin keyfine varılacak. Festivalin sloganlarından biri #gelkaynatalim.

fest3Çayı koyun festivale geliyoruz!

Kahve festivali olur da çay festivali olmaz mı? Joy Grup’un düzenlediği İstanbul Çay Festivali’in tarihi 14 Ağustos. Katılımcıların çayın üreticisinden en kusursuz halini tadabileceği, meraklısının farklı kültürlere ait yeni tatlar keşfedeceği festivalde çayın hikayesini öğrenirken doğanın şifalı tariflerine şahitlik yapacaksınız.

fest1
Pizza margarita!

4 Eylül’deki pizza festivali için ise adres Haydarpaşa Garı. İtalyan şeflerden, pizza yapım tekniklerinin öğretileceği, canlı orkestra ile 1950’lerden günümüze İtalyan müziğinin icra edileceği festivalde pizzanın tarihçesini ve günümüze uzanan macerasını anlatan resim sergisi de olacak. Pizza konseptiyle hazırlanmış interaktif oyunlar ve yarışmaların da olacağı festivale katılım ücretsiz. Festivalin düzenleyicisi Türkiye Gençlik Organizasyonları.

Serotonin salgılatan festival

Çikolatanın tarihi uzun. Acı bir çekirdekten dünyanın en güzel lezzetlerinden birine dönüşmesinin öyküsü ise çarpıcı. İşte bu gelmiş geçmiş en sevilen yiyeceklerden olan çikolatanın serüveni de bir festivale konu olacak. Maçka Parkı, 30 Ekim’de çikolata festivaline ev sahipliği yapıyor. Türkiye Gençlik Organizasyonları’nın düzenleyeceği festival boyunca çikolata gurme standları, workshoplar, çikolata tarihinin anlatıldığı bir sergi düzenlenecek.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak