Marmaris’te eskiden sadece deniz yoluyla ulaşılan koy, şimdi iş makinelerinin cirit attığı bir inşaat alanı. Koya açılan yeni bir mekân, önce buraya yol yaptı ardından da SİT alanını doldurmaya başladı.

Sadece denizden ulaşımın olduğu, tarihi kalıntıların da bulunduğu 1. derece doğal SİT alanı “cennet koy”a, izinsiz olarak yol açılıp, yapılar için çalışma yapıldığı ortaya çıktı. Muğla’nın Marmaris ilçesindeki bu doğal güzelliğin iş makineleri tarafından tahrip edildiği anlaşılınca, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Belediye Encümen’i kararıyla çalışma durdurulup 38 bin 497 lira para cezası kesildi. Ancak buna rağmen inşaat çalışmaları sürdürüldü.

Marmaris’e 63 kilometre mesafedeki Taşlıca Mahallesi Asardibi Mevkisi’nde karadan ulaşımın olmadığı koyda 3 yıl önce bir işletme açıldı. Önünde bir de iskelesi bulunan ve başta tekneyle gelen turistler olmak üzere günübirlik gelenlere hizmet veren tesise, iddiaya göre, karadan da ulaşımın sağlanması için geçen yıl, izinsiz olarak iş makineleriyle yol açmak için çalışma başlatıldı.

Bölge, şantiye alanına döndü. Ancak, tesisin bulunduğu yerin yukarıdan görünmemesi nedeniyle çalışmalar uzunca bir süre fark edilmedi. Açılan yaklaşık 750 metrelik yolun geçen Ocak ayında Taşlıca ile Serçe Limanı arasındaki anayola ulaşmasıyla çalışmalar fark edildi. Yapılan incelemeyle, koyu havadan gören Hazine’ye ait tepeye iki taş binanın da inşa edildiği, koyun sol bölümündeki kayalıkların da parçalanarak plajın büyütülmeye çalışıldığı tespit edildi.

İki kere soruşturma geçirdi
Yolun açıldığı ve inşaat çalışmalarının yapıldığı yolun tarihi kalıntıların bulunduğu, 1’inci derece doğal SİT alanı olması Marmaris Müze Müdürlüğü yetkililerini harekete geçirdi. Müze yetkilileri, geçen 29 Ocak’ta bölgede inceleme yaptı. Ertesi gün ise Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu çalışmaları durdurup, soruşturma başlattı. Ancak, bir süre sonra çalışmalara tekrar başlandı.

Çalışmaların devam etmesi üzerine bu kez Marmaris Belediye Encümeni geçen 2 Şubat’ta İmar Kanunu’nun 42’nci maddesi gereğince yapı tatil zaptı düzenledi. Söz konusu tesisin yetkilileri yasal süre içinde tatil zaptına itirazda bulunmadığı gibi çalışmalara da devam edince, yeni yapılan inşaatların ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle 10 gün sonra iki ayrı işlemle toplam 38 bin 497 lira ceza kesilip, tüm tesis ve çalışmalar mühürlendi. Ancak, tesis yetkilileri çalışmalarına devam edince, çevrecilerin de tepkisine neden oldu.

“Kıyılar Herkesin İşgale Son” Platformu üyeleri, doğal SİT alanındaki talana tepki gösterip, doğaya ve tarihi kalıntılara verilen zararın fotoğraf ve görüntülerini çekti. Platformun sözcüsü Nazan Bayındır, “Geçen hafta sonu bölgeye giderek araziyi yerli turist gibi gezdik. Çalışmalar son sürat devam ediyordu.” açıklamasını yaptı. Çalışanların “özel mülkiyet” gerekçesiyle rahatsız olması üzerine Bayındır ve ekibi, imarın bulunmadığını ve bölgenin SİT alanı olduğunu hatırlatmış. Etrafta çok sayıda tarihî kalıntının bulunduğu bölgeyle ilgili Nazan Bayındır ayrıca şunları söyledi: “Mühür var, ceza var ama kimse dinlemiyor. Bu gücü nereden alıyorlar, neye güveniyorlar, arkalarında kim var?” MUĞLA, DHA


rant

Ranta kurban edilen doğa

Çeşme’deki Hacettepe Koyu, Selçuk Pamucak, Çanakkale’deki Yıldızkoy sırtları gibi doğal güzellikler, son yıllarda imara açılan koylardan sadece bazıları. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu yıl başlarında İzmir ve Manisa’da milyonlarca metrekarelik SİT alanını imara açma kararı aldı. Ege ve Akdeniz sahillerindeki 239 koy tehlike altında.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak