BAŞAK YILMAZ

Danteller çeyiz sandıklarının vazgeçilmezi, kadını kadın yapan en önemli unsurdu annelerimizin devrinde. Öyle ki dantel örnekleri herkese verilmez, bin dereden su getirilirdi. İşi abartan bir kısım teyzeler kimselere muhtaç olmaz kendi desenlerini tasarlardı.

Ne zaman ki “Dantel mi, uff kim uğraşacak?” üşengeçliği çıktı, mertlik bozuldu. Sağa sola oturmaya  giderken taşınır gibi poşet poşet dantel işini de beraberinde götüren kadınlarımız sırra kadem bastı adeta. Yapması ayrı dert, yıkaması, ütülemesi, kullanması başka dert diyenler de haklıydı belki kendince. Televizyonun üstünden sarkarak ekranın yarısını kapattığı için kendisini görünce cinnet getirenler pek sevinse de, çıldırmış gibi telefon ve çamaşır makinesinin üstüne bile dantel ören hanımlar biraz buruldu. Neyse fazla üzülmesinler zira dantel modası geri döndü. Üstelik bu kez dekorasyon değil giyim objesi olarak.

Yaz sezonunun göze çarpan detaylarından dantel adeta güncelleme geçirmiş gibi. Zarif ve etkileyici bir görünüm vadeden bu detaylar oldukça da romantik. Kot kumaşları ve deri detaylarla bütünleşen parçalar adeta zıtlıktan doğan uyumun simgesi. Üstelik öyle fazlaca hanım hanımcıklığa gerek yok. Bu sezon danteller spor giyime de şık bir dokunuş yaparak takdirleri topluyor. Spor ayakkabılar, kot ceket ve pantolonlar hepsi de kabulü. Tabii bu parçalar günlük giyim için dantelle birlikte ideal. Daha klasik parçalarla da uyumlu bir şıklık yakalayabilirsiniz. Pastel tonları ise risk almayı sevmeyenler için ideal. Bir de topuklularla kombinlerseniz şıklık tamamlandı. ‘Yok, ille de rahat edeyim’ciler babetten spor ayakkabıya sınırsız seçenek yelpazesine sahip. Yaza en çok yakışansa şüphesiz kırık beyaz tonların ağırlıkta olduğu dantel detaylı elbiseler. Uzun eteksiz yapamayanlar ise baştan ayağa dantellerin yanı sıra etek uçları detaylı modelleri tercih edebilirler.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak