İktidarın ‘darbe hukuku’ yargıyı vurdu. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 2 bin 745 hakim ve savcıyı açığa aldı. Hakim ve savcıların görevlerine son verilmelerinden başka Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla gözaltılar da başladı. Birçok ilde yargı mensuplarına yönelik operasyon yapıldı. Operasyonlarda şu ana kadar 859 hakim ve savcının gözaltına alındığı öğrenildi. Haklarında gözaltı kararı çıkarılan 5 HSYK üyesinden 4’ünün gözaltına alındığı öğrenildi. Operasyon Anayasa Mahkemesi’ne de uzandı. Anayasa Mahkemesi üyeliğine 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün atadığı Alparslan Altan ve Erdal Tercan da gözaltına alındı.

TOPLANTIDA GÖZALTINA ALINDILAR

Başsavcılığın gözaltı kararının ardından ilk hareketlilik Danıştay’da yaşandı. Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunmak üzere Danıştay üyelerini toplantıya çağırdı. Toplantıya gelen 10 Danıştay üyesi, polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Yargıtay’da da haklarında yakalama kararı verilen hakim ve savcıların bir bölümüne gözaltı işlemi uygulandı, bir kesiminin ise kendisini odalarına kilitlediği belirtildi. ankara yeni hayat

‘2.745 YARGICIN DARBECİ OLDUĞU JET HIZIYLA NASIL BELİRLENDİ?’

Darbe girişimi gerekçe gösterilerek yapılan yargıdaki tasfiye büyük tepki topladı. Yargı muhabiri gazeteci Arzu Yıldız, “2 bin 745 kişinin darbeci olduğuna dair tespiti geçin, isimlerinin listelenmesi kaç saat alır! Jet hızıyla nasıl belirlendi?” dedi. Twitter hesabından yargıdaki tasfiyeyi anlatan Yıldız, “Yüksek yargı ile beraber toplamda 3 bine yakın yargı mensubu hakkında arama gözaltı kararı verildi! Darbeyi bunlar mı yaptı? Durumu fırsata çevirip yargıç avına çıkıyorlar. AYM, HSYK üyeleri utanmıyor musunuz? Kim darbe sevici, darbeci aşığı ise ona da lanet olsun! Ama 3 bine yakın yargıcın ne alakası var? Listede yargıyı tanıyan herkesin bildiği Alevi, uç solcular var. Cemaat ile falan zerre alakası olmayan. Bunların çoğu kararlara muhalefet şerhleri koyanlar, bağımsız hareket edenler!” diye konuştu.

YENİ HAYAT GÜNDEM

Yorum yok

Bir cevap bırak