M. NEDİM HAZAR

Hollywood endüstrisi bilinen öyküleri kırk şekilde boyayıp tekrar sunmakta oldukça mahir olduğunu bir kez daha kanıtlamak adına Tarzan hikâyesini yeniden beyazperdeye taşıdı. Tarzan Efsanesi’ni Harry Potter serilerinde imzası olan David Yates yönetiyor.

Edgar Rice Burroughs 1912’de yayımladığı Maymunların Tarzanı isimli romanının bir klasiğe dönüşeceğini bilemezdi elbette. Daha sonra seri tam 23 kitapla devam etti: çizgi roman, çizgi/sinema filmi, dizi ve hatta korsan Tarzan serileri derken Tarzan bir efsane olarak hemen her kültürde kendine bir yer edindi. Kitabın özeti şöyle: Aslen bir İngiliz lordunun oğlu olan Clayton henüz bebekken bir deniz yolculuğunda gemide çıkan isyan sonucu Afrika’da ıssız bir adaya bırakılır, anne/babası ölür ve maymunlar tarafından büyütülür (Bizim kurtlar tarafından büyütülen Tarkan’a da esin kaynağı olduğu biliniyor). Tarzan, onun vahşi ormanda maymunlar arasındaki ismidir. Büyüyüp erişkin olunca ormanda kendine has bir dünya kurar ve vahşi hayvanlar, börtü böcekle barışık bir hayat yaşar. Derken Jane isimli bir genç kız gelir adaya ve büyük bir aşk doğar aralarında. Jane, Tarzan’ı alıp memleketine götürür, evlenirler. Bir de bebekleri olur ama Tarzan uygarlığın ikiyüzlülüğünü görünce, orman hayatının daha yaşanılır olduğuna inanıp, ailesiyle tekrar evine, Afrika’ya döner, mutlu, mesut yaşarlar…

Efsane bu… Ancak, Tarzan pek çok kez ırkçılık eleştirileri de almış bir efsanedir. Hikâyede Afrika yerlileri hep ikinci sınıf ve köle olarak kullanılmış, insan yerine konulmamış, kolonizm yüceltilmiştir. Beyaz insanın siyaha olan üstünlüğünün peşin kabülüne dayanır mesele.

tarzan-2

Hollywood endüstrisi bilinen öyküleri kırk şekilde boyayıp tekrar sunmakta oldukça mahir olduğunu bir kez daha kanıtlamak adına Tarzan Efsanesi (The Legend of Tarzan) adıyla Harry Potter serilerinin yönetmeni olan David Yates’e tekrar çektirdi hikâyeyi. Üstelik Christoph Waltz ve Samuel L. Jackson başta olmak üzere son derece ‘ağır’ bir oyuncu kadrosuyla. Filmin ilk göze çarpan yönü senaryosu. Belli ki konjonktürel olarak efsanede bir tashihe gitmiş senaristler (Adam Cozad ve Craig Brewer) ve ırkçılık meselesini filmin odağına yerleştirmişler. Beyaz adamın yayılmacılığını kötülüğün çıkış noktası yapınca doğal olarak filmin antagonisti Belçika kralının vicdansız elçisi Leon Rom (C. Waltz) olmuş. Üstelik bunu karikatüre kaçma pahasına yapmış yönetmen Yates.

İngiltere’ye döndükten sonra burjuvaya karışan Tarzan her ne kadar ormanını özlese de sevdiğiyle yaşarken, Afrika mücevherleri uğruna bir oyuna getirilir ve tekrar ıssız adaya gitmek durumunda kalır. İşin içinde bir de intikam durumu vardır, zira Afrika’nın değerli madeninin yerli sahipleri kendileri için bir anlam etmeyen bu taşı ancak, oğlunun katili olarak gördükleri Tarzan’ın teslim edilmesi karşılığında beyaz adama vereceklerdir. Emperyalist krallık ise, değerli maden ile demiryolu kurup tüm Afrika’yı kolonize yapabilecektir. Ne ki iş öyle gelişmez, zira Jane, kocasından ayrılmak istemez. Beraber gidince de işler karışır. Tarzan, bu kez altta tayt misali pantolon üstü çıplak kötülerle kapışmak durumunda kalır. Sıklıkla yaptığı geri dönüşlerle efsaninin satır başlarını da hatırlatmayı ihmal etmiyor yönetmen.

Film teknik ve efekt yönünden neredeyse kusursuz. Zira işin ehilleri son derece titiz çalışmışlar. Öykü de bilinen bir finale adım adım yürürken, ‘climax’ları beklendiği anlarda yaparak popüler sinema izleyicisini tam avcuna almayı başarıyor. Filmdeki tüm çevrenin ‘greenbox’, tüm hayvanatın dijital olduğunu bilsek bile hikâye sürüklüyor bir şekilde.

Her masal gibi mutlu bitiyor elbette ama bir takım soruları kerhen de olsa sordurması açısından bir yenilik taşıyor diyebiliriz Tarzan Efsanesi için. Her ne kadar sömürgeci Avrupa/Özgürlükçü Amerika algısının altına sürekli odun atan yapısı bariz şekilde sırıtsa da, geçtiğimiz iki asırda beyaz insanın yayılmacı hırsının ve zalimliğinin popüler bir dilde kısa süreliğine de olsa kıssadan hissesiyle çıkıyor salondan. Bu kadarı yeterli diyorsanız, izleyebilirsiniz elbette.

Tarzan Efsanesİ
(The Legend of Tarzan)
Yönetmen: David Yates
Oyuncular: Alexander Skarsgard, Margot Robbie, Christoph Waltz, Samuel L. Jackson, Jim Broadbent, Djimon Hounsou

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak