Bir uzman psikolog ve bir şef aşçı, asrın en önemli sorunlarından biri olan ‘obezite’ye karşı çözüm üretmeye kalkarsa sonuç ne olur? Klasik anlamda bir diyet listesinin ortaya çıkmayacağı kesin. Gastronomi ve Psiko-fizik alanlarının birleşmesinden oluşan Gastrofizik konusunda çalışmalar yürüten Prof. Charles Spence ve Şef Jozef Youssef, The Guardian gazetesi için ‘kişinin beynini kullanarak aldığı kalori miktarını azaltırken daha sağlıklı beslenmesini sağlayabileceği’ bir öneri listesi hazırladı. İşte ikiliden ‘diyetsiz’ sağlıklı beslenme önerileri:

Küçük tabakta,ağır çatal bıçakla ye!

Yemekleri daha küçük tabaklarda servis edin ve yemek yerken mutlaka televizyonu kapatın. Beslenme alışkanlıklarımızda yapacağımız küçük değişiklikler yediklerimizin miktarını azaltmada çok olumlu etkiler oluşturacaktır. Küçük tabaklarda yemek yemenin beyni ‘çok yemek yediğimiz’e inadırmada büyük etkileri olduğunu ortaya koyan araştırmalar var. Aynı büyüklüğe sahip iki yemekten birini küçük, birini büyük tabağa koyun. Büyük tabaktaki yemek gözünüze daha az görünecektir. Aksini bilsek de beynimizin bu konuda aldatılmasının önüne geçemeyiz. Aynı şekilde düz bir tabak yerine kasede yemek yemek de yediğimiz şeyin daha çok olduğu yanılgısını yaşatıyor beyne. Son araştırmalara göre kullandığımız çatal bıçak ve tabak çanakların ağırlığı da yediğimizi algılamamızda güçlü bir etkiye sahip. Yeme araç gereçleri ne kadar ağırsa algıladığımız tokluk hissi de o kadar çok.

Yemek yemeyi zorlaştırın!

Tuhaf kaçabilir ama yemek yemeyi zorlaştırmak da tokluk hissine çabuk ulaşmanızı sağlayabilir. Sağ değil sol elinizi kullanarak, yemek yemeyi eziyet haline getirmekten bahsetmiyoruz. Ancak uzakdoğuluların kullandığı çubuklarla yemek yemeyi deneyebilirsiniz. Ya da Japonların kullandığı küçük çorba kaşığı ile çorbanızı içebilirsiniz.

Televizyonu kapat, telefonu şarja koy!

Araştırmalar, yemek yerken aynı anda yapılan ikinci aktivitenin yediğimiz miktarı artırdığını ortaya koyuyor. Mesela TV izlemek, yenilen yemek miktarını yüzde 30 artırıyor. Tabi buna son yıllarda bir de cep telefonu eklenmiş durumda. Klasik anlamda yemek masasına oturup, TV’yi kapatıp cep telefonunu uzaklaştırmak sıkıcı olsa da sağlıklı ve kalorisiz bir akşam yemeği yiyeceğiniz kesin.

YENİ HAYAT TOPLUM

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak