İHSAN DENLİ – WASHINGTON DC

14. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin (IFLC) Washington ayağı, önceki akşam Beyaz Saray’ın arkasındaki tarihi konser salonunda düzenlendi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden 126 öğrencinin şarkılar söylediği geceye, ABD Başkanı’nın mesajı ve programın sunucusu Hollywood yıldızı Andy Garcia damga vurdu.

Bu yıl 160 ülkeden 2500 öğrencinin katılımı ile 30’dan fazla ülkede düzenlenecek olan Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC)’nin Washington ayağı, Beyaz Saray’ın komşusu, tarihi konser ve gösteri salonu DAR Constitution Hall’de düzenlendi. 126 öğrencinin sahneye çıktığı geceye ABD Başkanı Barack Obama’nın mesajı ve programın sunucusu Hollywood yıldızı Andy Garcia damga vurdu.

obama

Andy Garcia’nın, “Bayanlar ve baylar! ABD Başkanı Barack Obama’dan bir mesajımız var.” anonsundan sonra sahneye gelen özel temsilci mesajı okudu.

Beyaz Saray’dan gelen özel temsilcinin okuduğu mesajda “Küresel toplumumuzun zengin kültürleri ve özgün tarihleri, büyüleyici danslar ve dikkat çekici performanslarla hayata taşındı. Mirasımızı özel kılan geleneklerin sergilenmesiyle, bu türlü festivaller bize umudun yollarına ve birlikteliğin şarkılarından doğan güzelliklere şahitlik etme imkânı sunuyor.” diyen Obama, festivalin gençleri birleştirici çabalarını övdü. Obama, “Sizin dünya genelinden genç insanları birleştirmek için harcadığınız çabalar, bizi birbirimizden ayıran engelleri aşmak için sahip olduğumuz gücü yansıtıyor.” dedi. ABD Başkanı mesajının sonunda, “Dünyamızın kültürel mozaiği kutlamak ve güçlü arkadaşlık bağları kurmak için bir araya gelen sizlere en iyi dileklerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

garcia

Garcia, salonu coşturdu
Kültürlerin kaynaştığı festivalin sunuculuğunu ünlü aktör Andy Garcia yaptı. DAR Constitution Hall’ü dolduran binlerce izleyicinin alkışları arasında sahneye çıkan Garcia, salondaki binlerce misafire Hizmet Hareketi’ni anlattı. Hizmet’in insan hakları, fırsat eşitliği ve demokrasiyi savunan uluslararası bir sivil hareket olduğundan bahsetti. Toplumsal yardım, eğitim faaliyetleri ve kültürler arası diyaloğa verdiği önemi vurguladı. Garcia, konuşmasının ardından dünyanın renklerini birer birer sahneye çağırdı. Tarihi konser ve gösteri salonu, yerel kıyafetlerle sahneye çıkan öğrencilerin şarkı ve danslarıyla şenlendi. Öğrenciler, birbirinden güzel performanslarıyla izleyicilerden bol bol alkış aldı.

ABD’li vekil: Festivalin Türkiye’de yapılamaması utanç verici

Programa katılan ABD’li milletvekilleri kısa birer konuşma yaptı. Cumhuriyetçi Parti Texas Milletvekili Randy Weber, 2003’te Türkiye’de başlayan festivale 160 ülkeden öğrenci katılmasının inanılmaz olduğunu söyledi. Festivalin Fethullah Gülen’den ilham alınarak düzenlenmeye başladığını hatırlatan Weber, “Fethullah Gülen’e barışçıl bilgeliği için teşekkür ediyoruz.” dedi. Demokrat Parti California Milletvekili Mike Honda ise festivalin barış, hoşgörü ve insanlığa hizmet gibi mesajlarının olduğunu söyledi. Honda, böylesi bir festivalin Türkiye’de yapılamıyor olmasının utanç verici olduğunu dile getirdi.

SOSYAL MEDYADA DA SES GETİRDİ

Mehmet Altan (Yazar): ABD’deki ‘Türkçe Olimpiyatları’nda Andy Garcia sunuculuk yapmış, Obama mesaj göndermiş. İşte bunlar hep paralel!

Cansu Çamlıbel (Gazeteci): Amanın…Obama’nın mesajı yetmemiş bir de olayın sunucusu Andy Garcia!!

Enes Kanter (NBA Oyuncusu): Stadyumlar maç için değil, bir dava sevdası için dolarsa, o gün kurtuluş günüdür. NFK… Bunu da ancak adanmışlar anlar, dadanmışlar değil.

Cenk Sidar (Gazeteci): AKP’nin “terörist” dediği Gülen’in etkinliğine Obama mektup yazıp dünyadaki birleştirici rolü için teşekkür etmiş!

MC

MC Lyte (Rap sanatçısı): Dünya barışı ve kültürel çeşitliliği kucaklayan bu organizasyonu düzenleyen IFLC’ye ve TAA’ya teşekkürler.

 

1 yorum

  1. Hep paralel hep paralel! Evet yüreklerimiz dünya esenliğine paralel, barışına paralel, selametine paralel, çünkü İSLAM-esenlik-selamet-barış demek.Müjdeler olsun İslama paralel olanlara, müjdeler olsun İslam çizgisine iman ederek o çizgiden sapmadan paralel yürüyenlere..Yazık bu çizgiden sapanlara!

Bir cevap bırak