Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde 2014 yılı Ekim ayında 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili 2’si tutuklu 16 sanığın Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasında son duruşma yapıldı. Patron olan tutuklu sanık Has Şekerler Madencilik Şirketi sahibi Saffet Uyar 13 yıl 9 ay, tutuksuz yargılanan ruhsat sahibi Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesinin o dönemki Müdürü ve hissedarı Abdullah Özbey, 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme heyetinin sanıklar hakkında cezaları açıklamasının ardından duruşmayı izlemeye gelen ölen madenci aileleri ve avukatları kararı tepki gösterdi. Adliye önünde gözyaşlarına hakim olamayan ölen madenci Ali Haznadar’ın eşi Fatma Haznadar, ölen 18 madenci için kişi başına 1 yıl dahi ceza verilmediğini belirterek, ‘Ölen insan başına 1 yıl vermemişler. Allah’ım duy sesimizi. Geriden seyretmesi kolay, ama acı çok zor. Bu savcının, hakimin hiç mi vicdanı yok. İnsan başına 1 yıl bile vermemişler. Bizim yüreğimiz yaktılar. Bizim sesimizi duyan yok. Her gün ağlarız kimse duymaz. Diri diri bizi gömdüler. Ben eşim öldüğünde 4.5 aylık hamileydim. 1 adam öldürene bile 36 yıl ceza veriyorlar’ dedi.

BİZ OLASI KASTTAN CEZA İSTİYORDUK, ANCAK TAKSİRDEN VERİLMİŞ

Ölen madenci Uğur İlhan’ın annesi Fatma İlhan da, ‘Hayvanın bile hakkını savunurlar, ama bizim evlatlarımızın değil. Cezayı yetirli bulmuyoruz, adaletli bulmuyoruz.’dedi.

Madenci ailelerinin avukatlarından Canel Durak, şunları söyledi:

’18 işçi yerin altında pisi pisine daha fazla kömür çıkartmak ve kar elde etmek için hayatlarını kaybetti, ölüme sürüklendi. Bunun karşılığında verilen ceza ölen kişi başına bir 1 yıl bile değil. Bu ne onların ailelerini tatmin edemez, ne bizleri, ne de halkı tatmin edemez. Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi’nde adaletin tecelli etmesi hükmünü taşımaz. Verilen karar hukuka aykırı bir karardır. Biz sanıkların ‘olası kasttan’ hüküm giymesi istiyorduk, ancak sanıklar taksirle suçu işledikleri kabul edilerek ceza almışlardır. Bir kısım sanıklar, ceza almalarına rağmen mahkemenin vermiş olduğu cezanın infazı mümkün değildir. Duruşmalar başlamadan önce tutuklamasına son verilip serbest kalan Yavuz Özsoy, 18 yıl 9 ay hapis cezası ile en yüksek cezayı aldı. Ama bu Yavuz Özsoy’u kimse bulamayacak. Abdullah Özbey’i de serbest bıraktılar. O da 11 yıl 3 ay aldı. Abdullah Özbey’in de bu cezayı infaz edeceğine inanmıyoruz, güvenmiyoruz. Sadece bu cezaların verilmesi değil, infazının sağlanması da yetkililerin sorumluğundadır. Sadece 2 sanık tutuklu. 2 tutuklu sanığın dışında kimse tutuklu değil.’

KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ

Verilen cezaları az buldukları için kararı Yargıtay’a temyiz için taşıyacaklarını belirten Durak, ‘Daha yüksek ceza almaları için elimizden geleni yapacağız. Sonuna kadar bu davayı takip edeceğiz. Son gününe kadar bu madenci aileleri yalnız bırakmayacağız. Bu mahkemenin ‘olası kast’ suçundan kurulması için elimizden geleni yapacağız. Bu mahkeme, madenci ailelerine yeniden bir acı yaşatmıştır’ dedi. dha

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak