Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, yüksek yargıyı sıfırlayan yasayı, “Fabrika kurar gibi Yargıtay ve Danıştay kurulmaz.” sözleriyle eleştirdi. İktidarın amacının yüksek yargıda tasfiye olduğunu anlatan Kaboğlu, yasayı Yargıtay ve Danıştay üyelerine yönelik iktidar operasyonun son halkası olarak değerlendirdi. Başta muhalefet partileri ile Yargıtay ve Danıştay üyelerinin hemen Anayasa Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma kararı için başvuru yapması gerektiğini anlattı. Anayasa Mahkemesi’nin de anayasaya aykırı olan bu düzenlemenin durdurulması yönünde karar vermesi gerektiğini kaydeden Kaboğlu, Danıştay ve Yargıtay’a bu şekilde müdahalenin Anayasa’nın 138, 154 ve 155’inci maddelerine aykırı olduğunu belirtti. Kaboğlu, şu ifadeleri kullandı:

Dehşet bir durum

“Bir fabrika kurar gibi Yargıtay ve Danıştay kurulmaz. Ortada adaletin tecellisi gibi bir kaygı yok. Ortada, hukukun katliamı değil, adaletin katliamı değil aynı zamanda insan onurunun katliamı da var. Kendisine yüksek yargı değimiz insanları bir anda görevinden alarak ‘sen yoksun’ diyorsun, ‘Sen işini yapamıyorsun’ diyorsun. Bu da kabul edilemez. Dehşet içeren bir durum. Toplumun her kesimi bu değişikliğe karşı tepki göstermeli ve esefle karşılamalı. Yargıtay ve Danıştay’ın bir tek kişinin iradesi anlamına gelen bu yasa asla kabul edilmemeli. Ana muhalefet partisi başta olmak üzere Yargıtay ve Danıştay üyeleri Anayasa Mahkemesi’ne de yürütmeyi durdurma kararı alması için hemen başvuru yapması gerekiyor. AYM’den sonuç çıkmazsa mutlaka AİHM”e başvuru yapılmasını öneriyorum.”

Yargıtay Üyesinden Cirit’e mektup: O yasa Yargıtay’ı dinamitliyor

Yargıtay 4. Ceza Dairesi Üyesi Ali Alçık, yüksek yargıyı sıfırlayan yasaya tepkisini Yargıtay Başkanı Rüştü Cirit’e yazdığı açık mektupla gösterdi. Alçık, ‘Sayın Başkanım, İsmail Rüştü Cirit ağabeyime’ diyerek başladığı mektubunda, çıkan yasayla Yargıtay’ın hallaç pamuğu gibi dağıtılacağını hatırlattı. Şu ifadeleri kullandı: “Sayın Başkanım 6723 sayılı Yargıtay’ımızın temeline dinamit etkisi yapacak olan yasanın Meclis gündemine gelmesi üzerine sizden bir karşı atak bekledim. Kolay değil 1868 yılından itibaren ilkeleri olan bir kurum hallaç pamuğu gibi atılacaktı. Şimdi de cumhurbaşkanımızın onayından önce yine sizden bu yasanın Anayasa’ya aykırılığını belirten ve onaylanmamasını talep eden bir açıklamanızı bekliyorum. Bunu sosyal medya aracılığıyla talep etmemin sebebi tarihe bir not düşmektir. Gelecek nesillere sağlam bir hukuk düzeni bırakmak istiyorsak, hukukun üstünlüğüne inanıyorsak, ilkeleri ile yaşayan bir Yargıtay’ın devamını arzu ediyorsak bu kanunun onaylanmaması için elimizden geleni yapmalıyız diye düşünüyor ve Üsküdar Adliyesinde reisim olmanızdan güç alarak size bu çağrıda bulunmak istiyorum.”

Yeni Hayat Gündem

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak