Medya çalışmaları enstitüsü Poynter, Facebook’un video içerikleriyle ilgili politikalarını merak edip bir deney yapmaya karar verdi geçtiğimiz günlerde.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook, Live Video yatırımından bu yana, kullanıcılarını video paylaşmaya ikna etmeye çalışıyor. Elbette burada biraz hile döndüğünü sezenler var. Poynter onlardan biri.

Enstitü, Haziran ayındaki Facebook paylaşımlarının ne kadar izlendiğine dair rakamları paylaştı. Donald Trump’la ilgili video içerikleri 282 bin 820 kişiye ulaşırken, en çok dikkat çeken makaleleri 179 bin 800 kişi tarafından erişilmiş. Bu video tercihi anlaşılır gibi.

Ama aynı video 212 kez tık’lanmışken, makale 7 bin 851 kez tık’lanmış. Yine videonun olduğu içerikle 45 kişi ilişki kurarken, makaleyle 5 bin 27 kişi ilişki kurmuş.

Poynter Enstitüsü hâliyle soruyor: Facebook acaba video platformunun popülerliğini arttırmak için izleme oranlarını abartıyor mu? Facebook’tan yapılan açıklama, özel bir işlem yapılmadığı yönünde. Ancak Poynter, başka haber kanallarını da bu deneyi yapmaya çağırıyor.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak