İngiltere’de, Avrupa’daki mülteci kamplarında yaşayan 3 bin kimsesiz ve risk altındaki mülteci çocuğun ülkeye alınması yönündeki yasa teklifi, 294’e karşı 276 oyla reddedilmişti. Kendisi de İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’ye iltica eden Lord Dubs’ın teklifinin reddedilmesi, özellikle medya tarafından çokça eleştirildi. Bunlar arasında, sürpriz bir şekilde, göçmenliğe karşı olduğunu dile getiren The Daily Mail gazetesi de yer aldı.
Gazetenin yayınladığı editör yazısında büyük harflerle, “The Mail her zaman göçmenliğe karşıdır. Ancak bu kayıp çocuklara sığınak olmalıyız.” vurgusu yapıldı. Europol’ün 2015 raporuna göre Avrupa’ya 85 bin kimsesiz çocuk geldi ve bunlardan 10 bin tanesi kayıp. The Mail, İngiltere’nin mültecileri kabul etmesi için herhangi bir “yasal zorunluluğu” olmadığı ısrarından vazgeçmiyor ama vicdanen bu çocuklara sahip çıkılması gerektiğini savunuyor.
İngiltere Parlamentosu’ndan çıkan kararın ardından medyada, yasaya hayır oyu veren 294 milletvekili hakkında “vicdansızlık” iması yapıldı. İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’dan kaçmak zorunda kalan insanlara kucak açan İngiltere’nin bugünkü tavrı “ikiyüzlülük” olarak nitelendi. İşçi Partisi’nin gündeme taşıdığı konuyla ilgili milletvekilleri, mücadeleye devam edeceklerini duyurdular.

gocmen02

Göçmenlik karşıtı The Daily Mail, 3 bin mülteci çocuğun daha iyi bir geleceğe sahip olması için bir “istisna” yapılmasını önerdi.

Yorum yok

Bir cevap bırak