Google’dan rakibine klavye desteği

gklavye Arama motorlu klavye!

Whatsapp’ta ya da Facebook Messenger’da bir arkadaşınızla akşam bir yerde buluşmak üzere konuşuyorsunuz. Arkadaşınız buluşacağınız yerin adresini soruyor. Whatsapp’tan çıkıyorsunuz Google’a girip adresi sorgulatıyorsunuz, çıkan adresi kopyalayıp tekrar Whatsapp’a girip yapıştırıyorsunuz. Hızlı mesajlaşma epeyce yavaşladı değil mi? ‘Amaan canım tek derdiniz bu olsun’ diyebilirsiniz fakat devir de hız devri. Daha kolayı varken neden zorunu seçelim hem? Daha kolayını sunan Google’ın ta kendisi. Google, yeni nesil klavyesi Gboard’ı kullanıma sundu. Üstelik rakip firma iOS için geliştirilen bir klavye bu. Gboard Google aramasını içeren bir klavye aslında. iPhone ya da iOS cihaz kullanıcılarını sohbet sırasında Google aramasına gitmekten kurtaran klavyede yer alan “G” logosuna tıklayarak, içinde bulunduğunuz uygulamadan çıkmadan Google’dan istediğinizi arayabilir ve içerikleri hemen karşınızdaki ile paylaşabilirsiniz. Klavye henüz Türkiye mağazasında olmasa da telefonun ayarlar kısmından bölge değişikliği yaparak klavyeyi yüklemek mümkün.

facebook

Facebook ‘haber’ kaynağı olmaktan çıkıyor mu?

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, haber kaynağı formatını değiştirerek kullanıcıların öncelikli olarak yakın çevrenin gönderilerini görmesini sağlamayı planlıyor. Önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek değişim ile kullanıcılar, haber kaynağında aile ve en yakın arkadaşlarının paylaşımlarını ilk sırada görecek. Bu durum internet akışının büyük bir kısmını Facebook sayfaları üzerinden alan yayıncılar veya diğer firmalar için olumsuz olarak değerlendiriliyor. Son gelişme, ‘Facebook ilk ortaya çıkış amacına geri mi dönüyor?’ yorrumlarını da beraberinde getirdi. Üstelik yapılan bir araştırmaya göre Amerikalıların yüzde 44’ü haberleri Facebook’tan takip ediyor. İşte yeni değişiklikle Facebook ‘aşırı ciddili paylaşımlara yer yok’ diyor. Bu demek oluyor ki uzak akrabanın çocuğunun doğumgünü fotoğraflarına, arkadaşlarımızın nişan, nikah videolarına doyacağız.

tetris

Bir Tetris filminden daha ilginci 3 Tetris filmi!

Tetris’in, yaşı şimdilerde 30’larda olan bir nesil için önemi büyüktü. Canımızın sıkıldığı ve anlamlı hiçbirşey yapmak istemediğimiz zamanları geçirebileceğimiz ne cep telefonları vardı ne de tabletler. O dikdörtgen ekrana gömülüp rastgele gelen şekillerden boşluksuz alanlar yaratmaya çalışır, z şeklinde gelen parça ile üzülür uzun çubuk ile sevinirdik. Oynarken iyiydi de filminin çekileceğini duymak hiç de çekici gelmedi. Evet uzun süredir konuşulan Tetris filmi çekiliyor. Üstelik Larry Kasanoff adlı yapımcı bilimkurgu türünde olacak Tetris’in bir değil üç film olarak düşündüğünü açıkladı. Yapımcıyı Tetris filmi çekmeye iten şeyin 2014’ye vizyona giren Lego Movie olduğu söylense de Tetris filmine olumsuz yaklaşanlar çoğunlukta.
[email protected]

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak