2014 yılında CIA çalışanı Edward Snowden, Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) dünya üzerindeki hemen her çeşit haberleşme teknolojisini takip edebildiğini açıkladığında, İsviçre’den güvenlik firması Silent Circle ve İspanyol akıllı telefon üreticisi Geeksphone, Blackphone adını verdikleri bir cihaz üretmeye koyuldu. Bu telefon, NSA’in takip edemeyeceği tek cihaz olma özelliğine sahip ve ayrıca çok daha güvenli bir Android yazılım kullanırken, kendi şifreli mesajlaşma ve arama özellikleri sunuyor.

Ancak, The Guardian’ın haberine göre, bu telefon bütün bu özelliklerine ve 250 bin talep toplamasına rağmen ancak 6 bin adet satabildi. O da sadece satıcılara… Gerçekten bu telefonu satın alan kişi sayısı çok daha az. Her yıl 1,4 milyar adet akıllı telefon satıldığı düşünülürse, sayının ne kadar düşük olduğu daha net ortaya çıkıyor.

Bunun üzerine şirket, Blackphone 2.0’ı üretmeye karar verdi. Öncekine kıyasla Play Store’a erişim imkânı arttırıldı ve sadece belirli güvenlik protokolleri olan bir Android telefona dönüştü. Fiyatı da, 770 Avro civarında. Ancak hâlen ilgi düşük. BlackBerry’nin de ‘güvenlik’ stratejisiyle satış yapmaya çalıştığını ve kapanmak zorunda kaldığını düşünürsek, insanlar güvenliğe o kadar da ‘yatırım’ yapmaya hevesli değil. Yine de Apple, Google, Samsung gibi üreticiler güvenlikleri her modelde daha çok arttırıyor.

Yorum yok

Bir cevap bırak