Hamilelik, kadınların sağlıklarına her zamankinden daha fazla önem vermek zorunda oldukları zorlu bir süreç. Bu dönemde yakalanılan bir rahatsızlığın ileriki dönem için kronik hale geldiği bilinen bir gerçek. Üstelik kadınların dikkat etmeleri gereken tek şey kendi sağlıkları değil. En az kendilerininki kadar hatta daha da fazla dikkat ettikleri şey ise bebeklerinin sağlığı. Hastalıklara açık olunan bu süreçte kadınların en büyük dayanağı ise vitaminler. Ancak yeni yapılan bir araştırma hamilelik sürecinde vitaminlere harcanan paranın boşa ödenmiş para olabileceğini ortaya koyuyor. Drug and Therapeutics Bulletin dergisinde yayınlanan bir rapor hamilelikte alınan multivitamin ve mineral katkılarının ne annelerin ne de bebeklerin sağlığına net bir şekilde faydalı olduğuna işaret ediyor.

‘Tek istisna folik asit ve D vitamini’

Dergide yayınlanan makaleye göre anne adayları B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E, K, folik asit, iodine, magnezyum, demir, bakır, çinko ve selenyum dahil 20’den fazla mineral ve vitamin alıyor. Bu vitaminlerin aylık ortalama ücreti ise 15 Euro civarında. Raporda bunun tek istisnasının devletin sağlık otoritelerinin de önerdiği folik asit ve D vitamini olduğu öne sürüldü. Ancak diğer vitaminlere şüphe ile bakılıyor.

Sözkonusu rapor ilaç şirketleri tarafından eleştirilirken Diyetisyen Dr. Carrie Ruxton da eleştirilere destek çıktı. “takviyeler, hamilelik sürecinde önerilen yiyecekleri yemeyen ya da önerilen miktarda yemeyen kadınlara faydalı olabilir. Ulusal Diyet ve Beslenme araştırmasına göre çok az kadın önerilen diyete uyabiliyor. Mesela kadınların sadece yüzde 30’u günde beş porsiyon meyve ve sebze yiyebiliyor, sadece yüzde 11’i balık yiyor” dedi.

YENİ HAYAT TOPLUM

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak