Uzun süre oturularak yapılan işler zamanla kaslarda tembelliğe yol açarak eklemler üzerine dengesiz yük binmesine yol açıyor. Zamanla diz eklemin ön kısmındaki kıkırdaklarda ödem ve zedelenme oluştuğu için ağrıya sebep oluyor. Bu rahatsızlık, spor ya da egzersiz yapmayanlarda daha sık görülüyor.

Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Erdem Ertürer, “Bu tür rahatsızlıkların en önemli belirtisi yokuş ve merdivende artan diz ağrısıdır.” diyor. Ertürer, başlangıçta sadece dizi kilitlemeyi gerektiren özellikle merdiven ya da yokuş inip çıkarken oluşan ağrının zamanla normal yürüyüşlerde de görülmeye başlayacağını ve gündelik hayatı kısıtlayacağını söylüyor.

Doç. Dr. Erdem Ertürer, diz önü ağrısı şikayetlerinin öncelikle ‘fizyoterapi’ ile tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor. Ertürer şu bilgileri veriyor; “Diz çevresindeki kas yapıları güçlendirilerek dizin doğru bir mekanikte çalışması sağlanır ve böylece aşınma ve ağrı engellenir. Tedavinin başarısında hastanın egzersiz ve spor faaliyetlerini gündelik yaşantısının bir parçası haline getirmesi gerekir.”

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak