İBRAHİM ASALIOĞLU ANKARA

Kamuoyunda ‘kara para aklama’ yasası olarak bilinen tasarıya muhalefetin tepkisi sürüyor. Tasarıyı ‘adrese teslim yasa’ olarak değerlendiren muhalefet, helal para için bile bu kadar güvence olmadığını anlatıyor. Muhalefete göre tasarının bu şekilde yasalaşması, Türkiye’nin uluslararası ekonomik sistemden dışlanmasına neden olacak.

Muhalefetin ‘kara para aklama’ yasası olarak nitelediği tasarının görüşmelerine Meclis Genel Kurulu’nda başlandı. Muhalefet partileri düzenlemeye sert eleştiriler yöneltirken, ‘karaya paraya getirilen güvencenin helal parada bile olmadığını’ belirtti. ‘Varlık Barışı’ tasarısı hakkında CHP adına konuşan eski maliye bakanı CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, yapılan düzenlemenin, ‘Türkiye’nin terörün finansmanı ve kara parayla ilgili olarak imzalamış olduğu anlaşmaların tamamına aykırı olduğunu’ vurguladı. Temizel, “Böyle bir düzenleme Türkiye’nin uluslararası ekonomik sistemden dışlanmasına kadar gidecek bir sürecin başlangıcı olur.” uyarısında bulundu. Bu düzenleme sonrasında ‘kara para aklayanlarla ilgili herhangi bir soruşturma veya inceleme yapılamayacağını’ belirtti. Temizel, “Bütün bunlarla ilgili araştırma ve kovuşturma yapamayan bir ülkenin uluslararası camiada gerçekten herhangi bir yaşama şansı bulunmamaktadır, olmaz öyle bir şey. Vergiden kaçınmış veya vergi kaçırmış ya da vergiye tabi bir gelirini Türkiye’ye getiren insanlardan niye daha önceden olduğu gibi bir vergi, en azından bir katılım payı almıyorsunuz? Bir tek nedeni geliyor akla, o da bunların aleniyet kazanmasının, devlet kayıtlarına girmesinin önlenmesi.” ifadelerini kullandı.

Kara para cirit atacak!

MHP adına konuşan Samsun Milletvekili Erhan Usta ise tasarıda, ‘Türkiye’yi kara paranın cirit attığı, kara para cenneti bir ülke hâline getiren, üçüncü dünya ülkesi dahi değil ondan daha kötü bir ülke hâline getirecek’ düzenlemeler olduğunu söyledi. Usta, “Ben şunu iddia ediyorum: Türkiye’de helalinden kazanılmış, vergisi verilmiş, meşru bir şekilde kazanılmış bir paraya dahi bu kadar güvence yok. Bunun olmadığını zaten görüyoruz. Yani bir şekilde şirketlere kayyım atıyorsunuz. Yani vergisini veren insanların bile şirketlerine kayyum atandığı bir ortamda kara parayı, suçtan elde edilmiş parayı dahi meşrulaştıran, aklayan bir yasal düzenleme yapılıyor, bunu hiçbir şekilde kabul etme imkânı yoktur. Bu düzenleme ile siz uyuşturucu veya silah kaçakçılığından elde edilen bir parayı, başkasının nam ve hesabına da getirebiliyorsunuz. ‘Dışarıdan gelecek yabancı parası’ filan deniliyor ama tasarıya baktığınız zaman aslında, tamamen içeriye göre yazılmış, yani yabancıya göre değil. Dolayısıyla, adrese teslim bir yasadır.” diye konuştu.

Ülke ‘kara para cenneti’ olacak

CHP’li Musa Çam ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Bu düzenleme Türkiye’yi tam bir kara para cennetine çevireceği gibi rüşvet, yolsuzluk, kaçakçılık ve benzeri yasa dışı yollardan elde edilerek yurt dışına çıkarılan, kaçırılan para ve diğer değerli varlıkların cezasız bir şekilde Türkiye’ye getirilerek aklanmasına yol açacaktır. Bu düzenlemenin Panama belgeleri skandalının ortaya çıkmasından sonra gündeme gelmesi de ayrıca önemlidir. 17-25 Aralıkta bir türlü sıfırlanamayan paralar da bu yolla sisteme sokulacak, şimdiye kadar başkalarının üzerine yapılan tapular, başkalarının adına açılan hesaplar, banka hesapları gerçek sahiplerine bu düzenlemeyle geçecek. Bu düzenleme Türkiye’yi başta OECD olmak üzere uluslararası kuruluşlar nezdinde çok güç durumda bırakacak çünkü Türkiye tam bir kara para cenneti hâline getirilecek.”

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak