Ukrayna’nın başkenti Kiev’in Bağımsızlık Meydanı’nda yapılan mitingde Kırım Tatar Sürgünü’nde hayatını kaybedenler anıldı. Törene katılanlar ‘Ben Kırım Tatarıyım’ yazılı dövizlerle soykırımı andı.

Ruslar tarafından sürgüne gönderilen ve hatlarını kaybeden Kırım Tatar Türkleri Kiev’de anıldı. Anma merasimine, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukraynalı milletvekilleri, din adamları, Arap ülkelerinin temsilcileri, Türki halklar, farklı ülkelerden gelen Kırım Tatar sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Kırım Tatarlarının nüfusunun yüzde 40’tan fazlasının sürgün yolculuğunda hayatını kaybettiği  olaylar, geçen yıl Ukrayna Parlamentosu tarafından “Kırım Tatarlarına karşı soykırım” olarak tanınmıştı.
Sürgününün, 72. yıl dönümünde gerçekleşen etkinlikte Ukraynalılar da ellerindeki, “Ben Kırım Tatarıyım” yazılı dövizlerle destek oldu.
Öte yandan farklı milletlerden insanlar, Kırım Tatarlarının organize ettiği, “Kalbinde bir ateş yak” eylemine yaktıkları mumlarla destek oldu. Katılımcılar, yaktıkları mumlarla İngilizce “no genocide” (Soykırımına hayır) ifadesinin yanı sıra, Ukrayna, Kırım Tatar sembolleri, hilal ile yıldız ve ’72’ rakamını yaptı.
Tarihe kara bir leke olarak geçen sürgün esnasında Sovyet rejimi tarafından Joseph Stalin’in emriyle sayıda Kırım Tatarı katledildi. Totaliter rejim, Kırım Tatarlarını 18 Mayıs 1944’te yük vagonlarıyla, Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti başta olmak üzere Sibirya, Urallar ve değişik Orta Asya ülkelerine sürdü. Sürgüne gönderilen yaklaşık 423 bin Kırım Tatarının neredeyse yarısı yollarda açlık, susuzluk, hastalıklar ve elverişsiz koşullar sebebiyle hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuldu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri ise hapisle ve sürgünle cezalandırıldı. Büyük kayıplar yaşayan Kırım Tatar halkı, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte yeniden vatanlarına dönmeye başladı. 1993 yılından bu tarafa 18 Mayıs sürgününün yıl dönümü olarak anılıyor.

jamala

Kırımlı Jamala’ya “Ulusal Sanatçı’ Unvanı
Eurovision şarkı yarışmasında Kırım Tatarları’nın yaşadığı dramı anlatan ‘1944’ şarkısıyla birinci olan Kırım Tatarı Jamala’ya Ukrayna’da ‘ulusal sanatçı’ unvanı verildi. Jamala’nın başarısının hem Ukraynalılar, hem de özellikle Kırım Tatarları açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, şarkı sayesinde Kırım Tatarları’nın yaşadıklarının sıradan insanların da bildiği ve ilgilendiği bir konu haline geldiğini söyledi.

Yorum yok

Bir cevap bırak