Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimine ilişkin 110 hakim ve savcı hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, Anadolu Adalet Sarayı’nda görevli 66 hakim ve savcı gözaltına alındı.

24 SAVCI İLE 42 HAKİM

“Silahlı terör örgütüne üye olma” ve “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükumetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme” suçlarından haklarında gözaltı kararı verilen 24 savcı ile 42 hakim gözaltında alındı.

Gözaltına alınan hakim ve savcıların adliyenin nezarethanesinde tutulurken bazı hakim ve savcının adliyeye gelerek kendisinin teslim olduğu bazılarının ise evlerinde yapılan aramalar sırasında gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınamayan hakim ve savcılar hakkındaki işlemler devam ediyor.

ADLİYEDE ARAMA İŞLEMİ

Anadolu Adalet Sarayı’nda görev yapan ve haklarında gözaltı kararı çıkarılan 110 hakim ve savcının odalarında da arama işlemleri başlatıldı. Polis ekiplerince gerçekleştirilen arama işlemlerine savcılar da eşlik ediyor.

ESKİ HSYK 1. DAİRE BAŞKANI OKUR GÖZALTINDA

Öte yandan gözaltına alınan hakim ve savcılar arasında eski HSYK 1. Daire Başkanı ve Anadolu İş Mahkemesi Hakimi olan İbrahim Okur, eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı ve Anadolu Cumhuriyet Savcısı İbrahim Ethem Kuriş, eski Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Asayiş ve Güvenlik Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanı ve Anadolu Asliye Ceza Hakimi Remzi Gemici, eski Anayasa Mahkemesi Raportörü ve Anadolu Asliye Ceza Hakimi Dr. Hüseyin Ekinci ile eski HSYK Genel Sekreter Yardımcısı ve Anadolu Hakimi Neslihan Ekinci’nin olduğu öğrenildi.

DHA

Yorum yok

Bir cevap bırak