Haber: Ahmet Emre

Ülkemizde öyle müzisyenler var ki, müzikseverler çoğunun ismini bile bilmiyor. Ancak bu sanatçılar dünya müzik arenalarında isimlerinden övgü ile söz ettiriyorlar. Dünyaca ünlü sanatçılarla ortak projelere imza  atıyorlar.

Onlar sadece iyi ve kaliteli müziğin peşinde koşuyorlar. Belki isimlerini çoğunuz hiç duymadınız. Belki de birkaç kez kulağınıza isimleri çalındı. Çünkü onların ekranlarda sürekli klipleri dönmüyor, radyolarda şarkıları çalmıyor. Videoları milyonlarca kez tıklanmıyor, şarkıları yüz binlerce kez indirilmiyor. Onun için milyonlarca hayranları da yok. Önlerinde imza kuyrukları oluşmuyor. Onlara dokunabilmek için genç kızlar kendilerinden geçmiyor. Konserlerine yüz binler akın etmiyor. Maalesef Türkiye’de hak ettikleri değeri göremiyorlar. Ancak sınırlarımızın dışına çıkıldığında durum değişiyor. Yurt dışındaki uluslararası festivallerde onların ismini görüyoruz. Anlı sanlı, dünyaca ünlü sanatçılar onlarla ortak projeler yapıyor. Albüm kayıtlarında onlara yer veriyorlar ya da kendileri bizzat ülkemize gelip onların albümlerinde çalıyorlar. Yurt dışında Türklerin yaşamadığı yerlerde de konserler verip bu toprakların ezgilerini müzikseverlerle buluşturuyorlar. Ülkemizin müziği ile ilgili birçok konu onlara soruluyor. Haberimize konu olan müzisyenler yani müziğin görünmeyen yıldızları; daha doğrusu, çoklarının göremediği yıldızlar. Yorumcu kimlikleri olmadığı için çok fazla ön planda değiller. Ancak hem besteci hem de enstrümanlarına olan hakimiyetleri ile aslında daha fazlasına sahipler. Zaman zaman yaşadıkları uluslararası başarılar, gazetelerin kültür-sanat sayfalarında yer alıyor sadece. Onun dışında çıkardıkları albümler çok nadir röportaj konusu olabiliyor. Ancak popüler dünyaya ne kadar uzak olsalar da yine de kendi az ama sadık kitlelerini oluşturmayı başardılar.

pancaroglu

Şirin Pancaroğlu (Arp sanatçısı) Arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu Türkiye’deki pek çok uluslararası festivallerin yanı sıra Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç, Danimarka, Sırbistan, Slovenya, Makedonya, Kosovo, İsrail, ABD., Meksika, Brezilya, Hawaii, Japonya, Kore, Singapur ve Malezya’da konserler verdi. Bir süre Yıldız Teknik Üniversitesi’nde müzik dersleri verdi. Printemps des Arts, Festival de la Harpe en Avesnois, Berlioz Festivali, Trièves ve Chirens Festivalleri, Villeveyrac Müzik Haftaları, Millenium Stage, Imagine New Music Festival, Ebb and Flow Arts Festivali, Edinburgh Uluslararası Arp Festivali, Seduced by the Harp Festivali, Festival del Centro Historico de la Cuidad de Mexico, Kosovo Dam Festivali, Uluslararası Belgrad Arp Festivali, Uluslararası Rio de Janeiro Arp Festivali, Uluslararası Kudüs Ud Festivali, Üsküp Yaz Festivali ve Sound Festivaline solist olarak katıldı. Ayrıca Osmanlı arpı olarak bilinen Çeng’i yeniden yapıp icra ederek bütün dünyada yankı uyandırdı.

derya-turkanDerya Türkan (Kemençe sanatçısı-besteci) Son olarak Ben Affleck’in Oscar ödüllü filmi Argo’nun müziklerinde de yer alan Derya Türkan, İstanbul kemençesinin en önemli ismi. Türkan besteci kimliği ile de tanınıyor. Tanburi Murat Aydemir ile birlikte gerçekleştirdikleri Ahenk isimli çalışma Amerika’da büyük ilgi görmüştü. Cengiz Onural ile birlikte İncesaz’ı kuran sanatçı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Harvard, Santa Cruz ve MIT üniversitelerinde dersler ve seminerler verdi. Jordi Sawall, Renaud Garcia Fons, Civan Gasparyan ve Sokratis Sinopulos’la birlikte çalışmalar yaptı. Aynı zamanda TRT İstanbul Radyosu sanatçısı olan Derya Türkan, yurtdışında en çok konser veren Türk sanatçıları arasında. Baki Duyarlar ile birlikte Kemenjazz projesine imza atan müzisyen en son İstanbul Kemençesi adlı albümü çıkarmıştı.

sarp-maden

Sarp Maden (Gitarist-besteci) Yerli ve yabancı birçok caz sanatçısıyla çalışan ve farklı projelerle adını duyuran Sarp Maden, gitar tekniği ve armoni bilgisiyle dikkat çekiyor. Katıldığı birbirinden farklı birçok proje ile tanınan Sarp Maden, Volkan Öktem ve Çağlayan Yıldız ile 1997 yılında trio-mrio’yu oluşturdu. Sarp Maden, Acid Trippin, Ricky Ford, Neşet Ruacan, Önder Focan, Erkan Oğur, Mike Wilkins, Bülent Ortaçgil gibi birçok yerli ve yabancı müzisyenle çalıştı. Ülkemizdeki hemen hemen tüm caz festivallerinde yer alan sanatçı uluslararası festivallerde de sahneye çıktı. Besteci kimliğiyle de dikkat çeken Maden her albümünde eleştirmenlerin övgülerine mazhar oluyor.

cem-erdoganCenk Erdoğan (Gitarist-besteci) Birçok müziksever, Cenk Erdoğan ismini Çağan Irmak’ın yönettiği Issız Adam müzikleri ile duydu. Ancak o sadece besteci kimliğiyle değil icracı kimliği ile de dünyaca tanınan sanatçılarımızdan. Perdesiz gitarın Erkan Oğur’dan sonra en önemli temsilcisi. İlk albümü İle’yi 2008 yılında yayınlayan Erdoğan, Nisan 2011’de Amerika’ya giderek Kai Eckhardt ve Jason Lewis ile trio konserleri verdi ve Berkeley Jazz School da dahil olmak üzere üniversitelerde perdesiz gitar atölyeleri düzenledi. Karawane, Zaltsburg, Bonn ve Bayreuth gibi uluslararası festivallerde çaldı. İkinci albümü Kavis’i 2011’de çıkaran genç müzisyen, halen çalışmalarına “aria music” ile film ve dizi müzikleri yaparak ve kendi adını taşıyan triosu ile konserler vererek devam ediyor.

zekicaglar

Zeki Çağlar Namlı (Bağlama sanatçısı-besteci) Onun için gönlünü bağlamanın tellerine emanet etmiş bir müzisyen demek yanlış olmaz.  Zeki Çağlar Namlı, bağlama denince ülkemizde akla ilk gelen isimlerden. Ancak o bağlamayı adeta yeniden keşfetti ve yeniden tanımladı. Bu keşif, yeni bir ses rengi ve tekniği dışında jazz’dan world müziğe kadar geniş bir skalada oluşan yeni bir müzik stilini de beraberinde getiriyordu. Oluşturduğu stiliyle birçok beste ve aranje yaptı, ülkemizde ve yurtdışında konserler verdi. 2000 yılında başladığı telli enstrümanlar için doğal stereo buluşunu ise 2002 yılında tamamladı ve patentini aldı. Bu buluşunu bağlama ve gitar olarak iki enstrümana uyguladı. 2006 yılında kendi enstrümantal bestelerinden oluşan ilk albümü La Lune’yi yayınlandı. Albümdeki besteleri birçok uluslararası radyoda çalındı. Genel dinleyici kitlesi ile enstrümantal müziği yakınlaştırmak amacıyla Müziğin Diliyle ismini verdiği televizyon programı ve konser formatını buldu. 2010 yılında bas gitarın özel isimlerinden Dominique Di Piazza ile düet albümü yayınlandı. Müziğin Diliyle adlı programı geçtiğimiz yıl hayata geçirdi ve elliye yakın uluslararası sanatçıyla birlikte çalıştı.

 

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak