Askeri darbe girişiminde bombaların hedefi olan TBMM Genel Kurulu’ndaki özel oturum, şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman, İstiklal Marşı’nın diğer kıtalarını da okudu. Kahraman’a milletvekilleri hep bir ağızdan eşlik etti ve alkışladı.

KAHRAMAN: EGEMENLİK DUVARIMIZDA YAZILDIĞI GİBİ MİLLETE AİTTİR

Askeri darbe girişimi nedeniyle olağanüstü toplanan Meclis Genel Kurulu’nda hitap eden TBMM Başkanı İsmail Kahraman, “Egemenlik herhangi bir silahlı güce ait değildir duvarımızda yazdığı gibi egemenlik millete aittir. Demokrasiyi Türkiye benimsemiş ve özümsemiştir. Polisimiz büyük fedakarlıkla gayret etmiştir. Ve inanıyorum ki kısa zamanda toplumumuz normal hayatına dönecektir” dedi.

“BİRLİK VE BERABERLİK ZAMANIDIR”

Darbe girişiminin bir terör olduğunu ve başarılı olamadığını vurgulayan Kahraman, “Milletimize geçmiş olsun diliyor bir daha böyle kara günler yaşanmamasını temenni ediyorum. Bu bir terör. Başarılı olamamış. Devlet bu olayın sorumlularının ortaya çıkmasını layık oldukları cezayı alması inşallah sağlayacaktır. Kalkışma yapan küçük bir azınlıktır. Emir ve komuta zincirinin dışına çıkmış devlete isyan etmişlerdir bu kalkışmayı yapanlar. Şimdi sağduyumuzu koruyarak kararlılığımızdan bir şey yitirmeden çalışma birlik ve beraberlik zamanıdır. Bu millet tarihinde pek çok kötü badireler atlatmış ve feci günler yaşamıştır. BU günlerde geçecektir. Dün akşam TBMM burada bir demokrasi nöbetinde bulundu. Hiçbir parti farkı gözetmeksizin aynı ruh ve duyguyla bir arada olundu. AKP, MHP ve CHP vekilleri yetkilileri buraya geldi. HDP EŞ Başkanı Demirtaş beni Diyarbakır’dan aradı ve bu toplantıya katılacaklarını her türlü darbeye karşı olacaklarını ifade ettiler” ifadelerini kullandı.

“KISA ZAMANDA TOPLUMUMUZ NORMAL HAYATINA DÖNECEK”

Türkiye’nin demokrasiyi benimsediğini ve özümsediğini belirten Meclis Başkanı Kahraman, “Grubu olunan dört partinin ortak metinin birlikte okuyacağız ve topluma sunacağız. Saldırganlar tarafından öldürülen bütün vatandaşlarımıza rahmetler diliyorum. Ve Silahlı kuvvetlerimizin dürüst ve vatanına bağlı kesimine başta olmak üzere darbeye boyun eğmedikleri başarısız olmasını sağladıkları için taktir ve şükranlarımı arz ederim. İnanıyorum ki bir daha böyle bir gün olmayacaktır. Demokrasi nöbeti tutan bütün halkımıza teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Egemenlik herhangi bir silahlı güce ait değildir duvarımızda yazdığı gibi egemenlik millete aittir. Demokrasiyi Türkiye benimsemiş ve özümsemiştir. Polisimiz büyük fedakarlıkla gayret etmiştir. Ve inanıyorum ki kısa zamanda toplumumuz normal hayatına dönecektir. Gazi Meclis’imizi dik duruşu ile egemenliğe hakkıyla sahip çıktığı için tebrik ediyorum ve 15 Temmuz Demokrasi Bayramımızı kutluyorum” diye konuştu.

GENELKURMAY BAŞKANI AKAR GENEL KURUL’DA

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşması sırasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da Genel Kurul’a geldi. Meclis Genel Kurulu’na ayrıca Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in de katıldığı görüldü.
BAŞBAKAN YILDIRIM: MİLLETE DARBE YAPMAYA KALKANLAR DARBE YEMİŞTİR

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım da TBMM Genel Kurulu’nda yapılan özel oturumdaki konuşmasında, “Vatan Caddesi’nde, Kızılay Meydanı’nda, havaalanlarında 81 vilayetin her köşesinde AK Partililer, CHP’liler, HDP’liler, MHP’liler el ele verdiler. Tek yürek oldular. Tek ortak eylem yaptılar. Milletin bu mesajını anladık, dediler. Milletin kenetlenin mesajını okuduk; dediler. Bu tarihi dayanışmayı inşallah geleceğe de taşıyacağız. Diyorum ki inadına demokrasi, inadına milli irade, inadına barış, inadına kardeşlik. Millete darbe yapmaya kalkanlar darbe yemiştir. Darbeyi kendileri yemiştir. 15 Temmuz artık demokrasi nöbetinin tutulduğu gündür. Bugünün yıl dönümüdür. Demokrasi Bayramı günüdür” dedi.
KILIÇDAROĞLU: PARLAMENTER SİSTEMİN DARBE GİRİŞİMİNİ ÖNLEDİĞİNİ UNUTMAMAMIZ GEREKİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, askeri darbe girişimi nedeniyle olağanüstü toplanan Meclis Genel Kurulu’nda konuşarak, “Parlamenter demokratik sistemin önlediğini de unutmamamız gerekiyor bu darbe girişimini. Bu bir mirastır ve buna sahip çıkmak hepimizi ortak görevi. Darbenin bastırılması parlamenter demokratik sistemin olgunluğunu göstermektedir” diye konuştu.
BAHÇELİ: MİLLETİN ORTAK GELECEĞİ HUKUK VE DEMOKRASİDİR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, askeri darbe girişimi nedeniyle olağanüstü toplanan Meclis Genel Kurulu’nda hitap ederek, “Unutmayalım ki, Halaskar Zabitanlar dönemi çok geride kalmıştır. İhtilaleler, muhtıralar, cunta devirleri tarihin çöplüğüne çoktan atılmış ve üzeri küllenmiştir. Türk milletinin ortak geleceği hukuk ve demokrasidir. Milli birlik ve kardeşliğimizin dayandığı zemin milli ve manevi ilkelere, tartışılmaz esaslara bağlıdır. Hiçbir çete, hiçbir paralel yapı, hiçbir terör örgütü, hiçbir darbe ve dağılma heveslisi mihrak bu zemini çatlatamayacak, nitekim huzur cellatlarının sonu her daim hüsran olacaktır” dedi.

BALUKEN: TÜRKİYE HALKLARI DARBE YAPMAK İSTEYENLERE ASLA PİRİM VERMEDİ

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, askeri darbe girişimi nedeniyle olağanüstü toplanan Meclis Genel Kurulu’nda konuşarak, “Böylesi saldırılar ne dün ne yarın asla başarıya ulaşamayacaklardır. Bu tarz saldırıları yapanlar Türkiye’de halkın iradesine yönelik darbe yapmak isteyenler bilmelidir ki Türkiye halkları darbeye asla pirim vermedi, boyun eğmedi ve eğmeyecektir” dedi.

DHA

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak