Meryemleşmek – AYŞE ÖZKALAY

Evimizin bulunduğu sokaktaki çalışmalardan olsa gerek, son iki haftadır internet bağlantısı yoktu. Televizyon ve radyo alışkanlığım da olmadığından, epeyce ‘mecburi’ bir teknoloji detoksu yapmış oldum. Bu iki hafta benim için enformasyon yağmuruna açılmış bir şemsiye gibi oldu.

Bana kendimi sanki sıfır sorunlu bir ülke ve dahi dünyada, pembe panjurlu evimin balkonunda çocuk ve kuş cıvıltıları içinde yaşayıp gidiyor gibi hissettirse de, bu rüyadan dün itibariyle uyandım.

Şöyle gündeme bir göz atayım dedim, yazarın ifadesiyle “Bu dünyada ne olduysa ben yokken oluyormuş gibi geliyor” hissine kapıldım. Beni en çok etkileyen, hissiyatıma “Keşke beraber haşrolsak!” dedirtecek kadar dokunan haber, “Zulme gülen abla” oldu.

Müsaadenizle gelip geçici hadiselere dair yazmayacağım. Şu koşturmacalı, vukuatlı ve sürekli değişen gündemin içinde; iki yıl önce çok kıymetli bir dosttan dinlediğim, sükûnetli ikliminde nefes alacağımız bir rüyayı paylaşacağım, “Hâlâ Meryem ruhlular var!” diye düşündüren haberdeki ablaya ithafen… “Hz. Meryem’i gördüm rüyamda bu gece, dedi ki ‘Müslüman kardeşlerim sizi çok tebrik ve takdir ediyorum, peygamberlerin ve Allah’ın has kullarının arkasından  Kur’an okuyor, onlara hediye ediyorsunuz ama neden beni de anmıyorsunuz? Keşke bana da Yasin okuyanlarınız olsa…’ ve uyandım.”

Günlerce tesirinden kurtulamadığım bu rüya beni, Peygamberimiz’in (sav) “Cennet kadınlarındandır” dediği ve anmakta çok ihmal ettiğimi fark ettiğim Hz. Meryem’i, bu iffet, cesaret, sabır ve tevekkül kahramanı, yine O’nun (sav) ifadesiyle “Kadınlık âleminin miracı” bu muazzam kadını düşünmeye sevk etti. Efendimiz, kızı Fatıma güzel konuştuğu vakitlerde onu Hazreti Meryem’e benzeterek, “Ey benim aklı Meryem’e benzeyen kızım…” diyerek iltifat ederdi.

Kendisine benzetilmek iltifat kabul edilen Hz Meryem’i “Meryem” yapan neydi ve onu taklit eden de “Meryemleşebilir” miydi acaba? Allah’a olan tevekkülü, teslimiyeti ve “Allah istiyorsa her şeyi elimin tersiyle iter herkesi karşıma alabilirim!” diyecek kadar Rabbisini sevmesi ve bu uğurda cesur olması ne kadar da güzel bir örnekti.

O’na olan aşkla ve iştiyakla Yaradan’a yönelmesi, O’ndan gelene razı olması, günahın hayaline bile bulaşmaması, dünyanın ihtiyarlık zamanında imanıyla ayakta durmaya çalışan biz “zamanın kadınları”na ne kadar da güzel bir rol model oluyordu aslında.

Masumiyetini ifade edebilecekken, bebeği kucağında, sırf susma orucu tutması emredildi diye karşısına hesap sormak için dikilenlere karşı tek bir söz söylemeyen kadındı o. “Elalem ne der?” diye değil “Allah ne der?” diye yaşayan ve sıkıntılara karşı dimdik duran, omuzlarını hiç düşürmeyen mütevekkil bir kuldu.

En çarpıcı olan, karşılaştığı zorlukların onun ruhuna bir çizik bile atamamış olmasıydı; çünkü O sırtını Rabbine dayamıştı. Bu zamanın günden güne anti-depresanlara, psikolojik telkinlere ve terapilere, ekmek ve su kadar muhtaç olan çağdaş depresif kadınları için en güzel örneklerden biri olsa gerekti.

Hz. Meryem bir infak kahramanıydı. Kendi ihtiyacını bile ihtiyaç sahiplerine vermekte hiç tereddüt etmemişti… O küçücük mağarada Hz. İsa’yı dünyaya getirdiğinde duyduğu huzurla söylediği gibi, “Dünyada cennet, Rabbi hissettiğin yerdir!” ve O, en iyi, ihtiyaç sahibine uzattığın elle hissedilirdi.

Hz. Meryem hayatı boyunca gösterdiği üstün ahlak ile tüm Müslüman kadınlar için önemli bir örnek olmuş ve Kuran-ı  Kerim’in ifadesiyle Allah onu “güzel bir bitki gibi” yetiştirmişti. Hz. Hatice, Hz. Fatıma, Hz. Meryem ve Hz Asiye’yi Cennetlik kadınlar olarak anarken Güzeller Güzeli (sav), onlara karşı bizdeki uzaklık niye? Onun cesaretini kuşanıp onun sabrını gösterip onun iffetine boyanıp “Meryem” gibi olmak duası dilimde, O’nun himmetinin üzerimizden eksik olmaması ümidi kalbimde bir Yasin de biz hediye edelim o güzel insana, o güzellere…

[email protected]

Paylaş

4 Yorumlar

  1. Cumartesi bekledik salı geldiniz hoş geldiniz değerli başkanımız biricik başkanımız ayrıca bir yasin hediyemizi bugün takdim edelim ablacım İnşaallah..
    Dua bekleriz..

  2. Ayse hanim inannin cok dogru bir yere parmak bastiniz günümüzde erkek veya bayan zehirlendi farkinda degiler yüreginize saglik Allah sizi daima korusun hürmettler

  3. Rabbimiz bizleri bu fani dünyada güzel bakip güzel düşünen Muhammedi hizmeti imaniye hizmeti kuraniye davamizin bu güzel ve özel insanlariyla tanistirdigin için, sana hamdu senalar ediyorum.

Bir cevap bırak