Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Muhsin Yazıcıoğlu davası ile ilgili verdiği ‘takipsizlik’ kararına ilişkin olarak 81 ilden itiraz yapıldı. BBP’nin tüm teşkilatları davaya takipsizlik verilmesi sebebiyle ilgili nöbetçi sulh ceza hâkimliklerine başvuruda bulundu.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Ankara İl Başkanlığı da Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin 132 kişi hakkında verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair karara itiraz etti. İl başkanlığı itiraz dilekçesinde, dosyada yüzlerce delil bulunduğunu ve Yazıcıoğlu’nun tasarlayarak öldürüldüğünü, ölüme terk edildiğini vurguladı. Dosyadaki delillere rağmen verilen takipsizlik kararını kabul etmediklerini vurgulayan il başkanlığı, kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılmasını talep etti. İtiraz dilekçesi, nöbetçi sulh ceza hakimliğine verildi.

AKP’nin namus borcuydu

Karara BBP’nin tüm yurt teşkilatlarından da itiraz yapıldı. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliklerine verilen dilekçelerde, “Bizler BBP İl Teşkilatı olarak, camia olarak ve merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun sevenleri olarak verilen bu takipsizlik kararının hukuksuz olduğunu, dosyada mevcut 100’den fazla davayı açmayı gerektirir somut delillerin varlığına rağmen bu takipsizliğin usulsüz olarak verildiği inancı ile itirazlarımızı bildirmek istiyoruz.” denildi. Dilekçelerde, tüm şüpheliler yönünden mevcut deliller doğrultusunda yargılama yapılması için kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılarak dosyanın savcılığa iade edilmesi istendi. Dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Muhsin Yazıcıoğlu olayının aydınlatılmasının AKP olarak yüzde 100 namus borçları olduğunu söylemişti.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak