23. İstanbul Caz Festivali, disco müziğinin yaşayan efsanesi Nile Rodgers ve grubu CHIC’i ağırlıyor. 28 Haziran Salı akşamı Küçükçiftlik Park’ta saat 20.00’de başlayacak gecenin açılışını ise yarı ABD’li yarı Yeni Zelandalı psychedelic pop, indie rock grubu Unknown Mortal Orchestra yapacak.

70’lerde gitar soloları ile ün kazanan Nile Rogers, 1976’da Bernard Edwards ile birlikte kurduğu CHIC adlı grupla birlikte Atlantic Records’un 3 milyon satan tek single’ı “Le Freak” gibi onlarca hit parça besteleyerek kısa sürede bir disco efsanesine dönüştü. Disco ve pop türlerinde yaşayan en büyük prodüktörlerden biri kabul edilen Nile Rodgers, We Are Family (Sister Sledge), Like A Virgin (Madonna), Let’s Dance (David Bowie), Diana (Diana Ross), Notorious (Duran Duran) gibi liste başı pek çok albümün prodüktörlüğünü üstlendi, Michael Jackson, Bob Dylan, Grace Jones, Robert Plant, Slash, Eric Clapton ve Mick Jagger gibi önemli sanatçılar için art arda hit parçalara imza attı.

2014’te Daft Punk’la birlikte çıkarttığı Random Access Memories ile tüm listeleri alt üst eden Nile Rodgers, “Yılın Albümü”nün yanı sıra “En İyi Kayıt” ve “En İyi Pop/Grup Performansı” dalları olmak üzere üç Grammy Ödülü’nün sahibi oldu. David Bowie ile Let’s Dance albümünde birlikte çalışan ve “Let’s Dance” ve “Modern Love” gibi hafızalardan silinmeyecek şarkıların arkasındaki isim olan Rodgers geçtiğimiz yıl Grammy Ödülleri’nde Lady Gaga ile beraber David Bowie onuruna bir performans da sergiledi.

Yorum yok

Bir cevap bırak