Abdulkerim Bedir

Eğitim öğretim döneminin sona ermesiyle 900 bin öğretmen, okul müdürleri tarafından değerlendirmeye tabi tutuldu. 17 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde yapılan değişikle okul müdürlerine her ders yılı sonunda öğretmenleri değerlendirme yetkisi verildi.

İlk uygulama bu sene yapıldı. Müdürler, 30 Haziran’a kadar 50 kritere göre öğretmenlere puan verdi. Değerlendirme neticesinde başarılı bulunan öğretmenlere ‘başarı belgesi’ takdim edildi. Ancak yeni uygulama öğretmenler üzerinde baskı aracına dönüşmüş durumda.

İsminin açıklanmasını istemeyen 14 senelik matematik öğretmeni yaşadıklarını şu sözlerle özetliyor: “Görev yaptığım İmam Hatip Lisesi müdürü sık sık değerlendirme meselesini gündeme getiriyordu. Öğretmenler arasında bir panik hali vardı. Bazı öğretmen arkadaşlar başıma bir iş gelir korkusuyla sendika değiştirdi. Okulda başarısız olanlar geri hizmetlere yönlendirilecek söylentisi yayılıyor. Değerlendirme sonucunda ne olur açıkçası kimse tam olarak bilmiyor.”

Asıl amaç tasfiye

Düzenlemenin esas amacının iktidar gibi düşünmeyen öğretmenleri tasfiyesi olduğunu ileri süren Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hanefi Bostan ise farklı düşüncedeki öğretmenlerin uzun vadede sistemden çıkarılacağını savunuyor: “Okullarda uzun zamandan beri öğretmenler üzerinde hükümete yakın sendikaya üye ol baskısı var. Yoksa sen bilirsin deniyor. İktidar istemediği öğretmenleri sistem dışına atmak istiyor.”

Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı Cansel Güven de, düzenlemenin objektif kriterler taşımadığı görüşünde. Sendika Başkanı Güven, “Okul müdürlerinin tek bir sefer dahi dersine girmediği öğretmen hakkında sınıf içi eğitim süreçleriyle ilgili değerlendirme ölçütü nasıl oldu, müdürler ellerindeki hangi dokümanlarla öğretmenleri değerlendi?” sorularını yöneltti.

Aktif Eğitimciler Sendikası Başkanı Osman Bahçe, böyle bir değerlendirme metodunun okullardaki huzuru bozacağını söyledi. Bahçe, “Personelin başarısını, verimliliği ve gayretlerini ölçme kılığında yapılan düzenleme, eğitimimin huzurunu bozdu. Derhal yönetmelikten çıkarılmalıdır.” sözlerini kullandı.

1 yorum

  1. bu mesele önemli bizim okuldada benzer şeyler oldu, müdürler haksız davranabiliyor ideolojik yaklaşabiliyorlar derhal bundan vazgeçilmeli.

Bir cevap bırak