YAVUZ ULUTÜRK / İSTANBUL

Bu yıl 45.si verilen Orhan Kemal Roman Armağanı dün Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen törenle sahibine verildi. Ödülün sahibi Alçıtepe Ailesinin Son Ferdi: Dokuzuncu Haşmet romanıyla İbrahim Yıldırım oldu.

Orhan Kemal’in izini sürmeyi hiç bırakmadığını, onu hâlâ okuduğunu söyleyen İbrahim Yıldırım, ödül konuşmasında şunları söyledi: “Orhan Kemal bir öncüydü. Yalnız işçilerin, toprak ırgatlarının dertlerine, sıkıntılarına yer vererek kalemiyle mücadele etmiştir. Sadece yazarak hayatını kazanmıştır. Bundan dolayı Orhan Kemal bizatihi bir emek hareketidir. Böyle bir yazarın adını taşıyan ödülü aldığım için mutluyum.”

2 Haziran 1970’de hayatını kaybeden usta yazarın 46. ölüm yılında anıldığı toplantıda konuşan yazarın oğlu Işık Öğütçü, “Hayatımızda çok şey katmaya devam eden, yaşamı anlamlı kılıp önemli dersler veren, bizi anlattığı kişi ve dönemlere zahmetsizce alıp götüren, çok önemli hayat derslerini ustaca topluma ileten üstadı saygıyla anıyorum. Orhan Kemal’in insan sevgisi ve umudu daima sizinle olsun.” dedi.

Törende ayrıca Çimen Günay Erkol edebiyatımızda Orhan Kemal’i, Ali Kırca ise Arkadaş Islıkları kitabı üzerinden yazarı anlattı. Melih Güneş Orhan Kemal-Nâzım Hikmet dostluğuna değinirken Haydar Ergülen, Behçet Necatigil’in, “Yazmaya Orhan Kemal olacaktı” sözünden yola çıkarak günümüzde de Suriyeli mültecileri, istismar edilen çocukları, Aylan Bebek’i de “yazmaya da Orhan Kemal olacaktı” dedi.

Programda ayrıca Efsun, Orhan Kemal’den üç şiir seslendirdi. Adnan Özyalçıner ise geçen yıl kaybettiği eşi Sennur Sezer’le Orhan Kemal hatıralarını aktardı. Türkolog Ece Ataer, bir çocukken Orhan Kemal’in kitaplarıyla nasıl tanıştığını anlatırken müzisyen eşi Ekrem Ataer ise Orhan Kemal’in kızına mektubundan bestelediği eseri seslendirdikten sonra Işık Öğütçü’ye notalarıyla hediye etti.

Ödül jürisinde de yer alan Prof. Dr. Handan İnci, 2016 Orhan Kemal Roman Armağanı’nın sahibi İbrahim Yıldırım’ın şiirle başlayan, öyküyle devam eden ve romana evrilen yazı hayatını anlattı: “İbrahim Yıldırım’ın romanları, Vatan Dersleri’ndeki Neşet İlhan’ın tarif ettiği roman-gerçek yani bir belgesel roman değildir. Onun romanları bireyler üzerinden Türkiye’nin ruhunu kurcalayan, bilinçaltını sorgulayan kitaplardır.”

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak