CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara dış politika ve terör üzerinden yüklendi. AKP hükümetini özeleştiri yapmaya çağıran Kılıçdaroğlu, “Bu yönetim anlayışı Türkiye’yi adım adım terör bataklığına sürükledi. Ortadoğu’da savaşı biz çıkarıyoruz. Biz taraf oluyoruz.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde düzenlenen Parti Meclisi toplantısı öncesinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasının büyük kısmını ‘terör’ konusuna ayıran Kılıçdaroğlu, teröre karşı dünyanın ortak çaba sarf etmesi gerektiğini belirtti. Fransa’da yaşanan son terör saldırısını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Terörün hangi boyuta geldiğini, teröristlerin ne kadar acımasız olduğunu gösteren tipik bir örnektir. Fransa’daki olay. Düşünün bomba kullanmanıza, elinizde uzun namlulu silahlarla insanları taramanıza gerek yok, eğer niyetiniz varsa bir kamyonu ele geçiriyorsunuz ve kalabalığın içine dalıyorsunuz. Aklın alacağı şey değil, yüzlerce masum insanı hedef seçiyorsunuz, çoluk çocuk, genç yaşlı demeden. Terörün hangi boyutlara geldiğini artık bütün dünyanın görmesi ve ortak çaba harcaması lazım. Olayı sadece güvenlik boyutları ile ele almak yeterli değil. Olayın sosyolojik, ekonomik boyutlarına girmemiz gerekiyor. Dünyanın girmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Başka ülkelerin içişlerine müdahale felaket getirir

Dış politikanın terörle mücadeledeki önemine değinen Kılıçdaroğlu, AKP hükümetine yüklendi: “Dış politikanın terörle mücadele konusunda ne kadar önemli olduğunu sanırım Türkiye’deki yetkililer artık görmüştür. Başka ülkelerin içişlerine müdahale etme, dünyanın değişik ülkelerinden büyük bir kısmını Türkiye üzerinden Ortadoğu’ya transfer etme gibi bir politikanın sadece Türkiye için değil dünya için felaket getirdiğini de artık herhâlde hepimiz görüyoruz. Bunu yapmadığı takdirde terörle mücadelede başarılı olamaz.”

Başka ülkelerde taraf olduk

“İran-Irak Savaşı tam 8 yıl sürdü. 8 yıl boyunca. Top atışlarını bile duyuyorduk. Türkiye asla ve asla taraflardan birisinden yana bir politika gütmedi. Güttüğü tek politika vardı savaşı bir an önce sonlandırın. Türkiye’nin saygınlığı asla ne Ortadoğu’da ne dünyada tartışma konusu olmadı ve Türkiye Ortadoğu’dan terör ithal etmedi. Ortadoğu’da savaşı biz çıkarıyoruz. Biz taraf oluyoruz. Bir ülkenin içindeki bir siyasal partiden taraf oluyoruz.”

İktidar özeleştiri yapmalı

“AKP hükümetin özeleştiri yapması gerekiyor. Açık yüreklilikle ‘CHP’den özür diliyoruz’ demelerini bekliyorum. ‘Ortadoğu politikası konusunda, terör konusunda onların sözlerini dinlemedik. Bugün ki noktaya geldik’ diye. Biz hem uyardık hem önerdik. Üzülerek söylüyorum keşke haklı çıkmasaydık. Ortatadoğu bataklığı artık sadece Türkiye’yi değil dünyayı tehdit eder bir hale geldi. Ülkeyi yönetenlerin oturup ciddi, samimi bir özeleştiri yapması gerekir.”

ibrahim asalıoğlu ankara

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak