Uzun zamandır konuşulan ve büyük merak ile beklenen otomatik pilotlu arabalarda bilinen ilk ölümlü kaza gerçekleşti.

Otomatik pilotlu arabaların öncüsü olarak bilinen Tesla’nın Model S’ini kullanan bir sürücünün otomatik pilottayken kaza geçirip ölmesi sonucu, federal otoyol güvenlik düzenleyicileri tarafından Tesla Motors Inc şirketine soruşturma açtı.

Bu kaza Tesla Model S otomatik pilottayken gerçekleşen ilk ölümlü kaza olarak kayıtlara geçti.

Tesla Model S otomobiller otomatik pilotta kendi kendine gidebiliyor ve gerektiği zaman fren yapabiliyor. Diğer otomobil firmaları da bu özelliği önümüzdeki birkaç yıl içerisinde kendi araçlarında sunmayı planlıyor.

Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi, otopilot sistemi ile donatılmış 25.000 model S aracın soruşturma kapsamında olduğunu söyledi.

Florida Otoban Devriyesi tarafından gelen bir rapora göre, 7 Mayıs tarihinde gerçekleşen kazada 40 yaşındaki Joshua Brown’un ölümüne otomatik pilot neden oldu.

NHTSA ön raporlarına göre olay kavşakta gerçekleşti ve Tesla Model S, sola dönüşte traktör römorkuna çarptı. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, kazayla ilgili yaptığı açıklamada, ortamın aydınlık olması nedeniyle otomatik pilotun römorkun beyaz tarafını algılayamadığını ve frenleme yapmadığını söyledi.

Ölümcül çarpışma sonrasında Tesla hisselerinde yüzde 3 düşüş gerçekleşti. Şirket, model S araçlarının 130 milyon milden fazla kullanım sonrasında ilk ölümlü kazayı gerçekleştirdiğini söyledi.

Palo Alto merkezli şirket, otomatik pilot sistemi her zaman iyi ama mükemmel olmadığını ve bu yüzden sürücünün her zaman tetikte olması gerektiğini belirtiyor.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak