Nintendo, Pokemon GO oyununu çıkararak kuruluşundan bu yana en iyi kararını vermiş olabilir. Şimdilik sadece ABD, Yeni Zelanda ve Avustralya’da yayınlanan oyun geçen hafta şirketin hisselerini yüzde 9 oranında arttırmıştı. Dün piyasaların açılmasıyla birlikte hisseler yüzde 24’ün üzerinde yükseldi ve şimdiden şirketin değerine 7,5 milyar dolar ekledi.

Oyunun ana yatırımcısı Nintendo olsa da, emeği geçenler arasında geçen yıl Google’dan ayrılan ve Zenginleştirilmiş Gerçeklik (Augmented Reality) oyun yapımcısı Niantic de var. Ayrıca tabi ki Pokemon Şirketi de, oyunun haklarına sahip.

Pokemon GO şu anda Amerika’daki Android telefonların yüzde 5’ine yüklenmiş durumda. Bu hafta içinde Japonya başta olmak üzere Asya ve Avrupa pazarına açılacaklar. Dünyada pek çok akıllı telefon kullanıcısı, bulundukları ülke ayarlarını değiştirerek şimdiden oyunun sahibi olmaya başladı bile.

Şehirde Pokemon safarisi

Augmented Reality (AR), tıpkı yapay gerçeklik (VR) gibi yeni bir teknoloji ve insanları sanal dünyayla gerçek dünyayı birbirine karıştırmaya itiyor. Pokemon GO da, bulunduğunuz yerin haritalarına göre size bir ‘oyun alanı’ inşa ediyor ve orada Pokemon karakterleri toplamınızı sağlıyor. Bu ‘oyun alanı’ yaşadığınız ev, sokak, mahalle ya da çalıştığınız şirket olabilir.

pokemonŞimdiden internette bir fenomene dönüşen ‘sarhoş’ Pokemon GO oyuncuları, elinde telefonuyla absürt yerlere girip çıkan insanlar olarak tasvir ediliyor. Oyunun kısa sürede bağımlılık yapması bekleniyor. Türkiye’de de Ekşi Sözlük’te bir kullanıcı, bir karakolda Pokemon avlarken polisler tarafından gözaltına alındığını yazdı. ABD’nin Missouri eyaletinde bir hırsızın, Pokemon GO’yu kullanarak evini soymak istediği insanları dışarı çıkarttığı görüldü.

İlgiyi kaldırabilecekler mi?

Oyunun sonraki aşamalarında karakterlerin internet üzerinden alınıp satılması mümkün olacak gibi. Hatta Nintendo buradan yola çıkarak yeni oyunlar da piyasaya sürmeyi hedefliyor. Bunlar arasında ‘geçmişin güzel hatıralarından’ Süper Mario da bulunuyor.

Ancak uzmanlar, Pokemon GO oyununun teknik altyapısını hazırlayan Niantic şirketinin, gösterilen yoğun ilgiye hazır olmadığını söylüyor. Birkaç ülkede oyun esnasında ekranın donduğu görülmüş. Ayrıca grafik çözümlerinin ‘daha iyi olabileceği’ konuşuluyor. Haliyle bu yoğun ilginin kısa süre sonra kaybolabileceği de ihtimaller arasında.

Yorum yok

Bir cevap bırak