ABD’nin Teksas eyaletinin Dallas şehrinde önceki gün meydana gelen polis katliamında, ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Polis, bir otoparkta sıkıştırdığı şüpheliyle bir süre pazarlık yaptıktan sonra onu öldürmeye karar verdi. Ancak bunu, uzaktan silahla değil yanına gönderdiği bomba taşıyan bir robotla gerçekleştirdi.

Daha önce ABD ordusunun Irak’ta da kullandığı bir yöntem, ilk kez Amerika topraklarındaki bir olayda gündeme gelmiş oldu. MARCbot denilen bu robotlar, küçük patlayıcılar taşıyor ya da mayınlı bölgelerde mayınların patlatılmasında kullanılıyor. Tabi her patlayan robot, 5 bin dolar değerinde.

Konuyla ilgili daha önce araştırma yapan gazeteci Kelsey Atherton, bu sistemin ilk kez İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından tankları yok etmek için kullanıldığını aktardı. Uzaktan kumandalı ‘yok edici’ araçlar, yeni bir fikir değil yani.

Ancak robotların bu türlü olaylarda kullanılması, ‘polislik’ ile ‘savaş’ arasındaki farkı ortadan kaldırıyor. Olayın ortaya çıkışından bu yana farklı haber mecraları, bu yöntemin etik olup olmadığını sorguluyor. Henüz bunun yasadışı olduğunu söyleyen bir yasa ya da karar yok. Ancak daha önce insansız hava araçlarının da benzer sorgulamalara yol açtığını hatırlamak gerek.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak