Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın (GYV) öncülüğünde Tayland’ın başkenti Bangkok’ta yapılan İstanbul Zirvesi’nin sonuç bildirgesi yayınlandı. Dünya kadınlarının problemlerinin uzman isimlerle tartışıldığı ve çözüm önerilerinin ele alındığı zirveden üç önemli tavsiye çıktı.

Bunlardan ilki, hükümetler ve sivil toplum kuruluşlarına hitap ediyor. Buna göre ‘sürdürülebilir barış’ çerçevesinde cinsiyet eşitliği ve kadının güçlendirilmesi adına siyasî kurumlar ve STK’lar daha fazla bilinçlendirme çalışmaları yapmalı. İkinci tavsiye, Birleşmiş Milletler ve STK’ların daha barışçı ve kapsayıcı toplumlar oluşturma yönündeki çalışmalarında kadın bakış açısının daha etkin olması gerektiği yönündeydi. Son olarak, bu bildirgenin 2016 yılında yapılacak uluslararası zirve ve konferanslarda organizatörlerin dikkatine sunulması kararlaştırıldı.

Sonuç bildirgesinde ayrıca cinsiyetler arası farklılıkların ve gerilimlerin tehdit olarak değil birer imkân olduğu vurgulandı. Kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal olarak güçlendirilmesi de “daha barışçıl bir dünya” için kritik önemde, denildi. Ayrıca “dünyanın daha az devlet merkezli, daha çok insan odaklı ve daha az güvenlik bazlı” yaklaşımlara ihtiyaç duyduğu belirtildi.

33 ülkeden 300’den fazla katılımcının yer aldığı zirve, dünyadan çok sayıda sivil toplum kuruluşunun ve Birleşmiş Milletler gibi çatı organizasyonların tecrübelerinin paylaşılmasını sağlıyor.

Yorum yok

Bir cevap bırak