Bitcoin’i duymuşsunuzdur. Sanal para birimi. Bankalarla, bürokrasiyle ve ulus devletlerin sınırlarıyla uğraşmak istemeyen bir grup mühendis (ya da iddiaya göre Avustralyalı bir işadamı) 2008’de bu para birimini icat etti. Bu sistemin kendi ‘darphane’ sistemi var. Madencilik deniyor aslında. Diyelim sizin hayli hızlı ve güçlü bir bilgisayar sisteminiz var, Bitcoin’in günlük yaklaşık 225 bin işlemini yapmaya gönüllü oluyorsunuz ve bu size Bitcoin kazandırıyor. Sistem, bir çeşit imece usulü. Emeğin karşılığı, paraya (değere) dönüşüyor.

Enflasyonu önlemek için

Şu ana kadar 10 milyar dolarlık (yaklaşık 30 milyar TL) Bitcoin üretildi. Sistem kurulurken enflasyonun önüne geçmek için bir de önlem alınmıştı. Bitcoin’in yazılı kodları, madencilere verilecek ödül parasının her dört yılda bir yarıya indirilmesini öngörüyor.

Dün, Bitcoin’in ikinci dört yıllık süresi doldu. Böylece Bitcoin madenciliğinin 10 dakikası için 25 birim yerine 12,5 birim Bitcoin kazanılabilecek. Bu da Reuters’e göre, büyüklerin rekabetten çekilmesine ve zayıfların oyuna dâhil olmasına sebep olacak.

Bitcoin, sadece para kazanmaya yarayan bir sistem değil. Madencilik üzerinden kurduğu sistem, dünyanın çeşitli yerlerinden güçlü bilgisayarları bir ağ üzerinde topluyor ve böylece dünyadaki en iyi 500 süper-bilgisayarın toplamından 43 bin kat güçlü bir sistem kurmuş oluyor. Öte yandan hayli masraflı da bir sistem. Bir birim Bitcoin kazanmak için yaklaşık 200 dolarlık elektrik faturası ödeniyor. Ödül parasının yarıya düşmesiyle 640 dolara denk gelen bir birim Bitcoin için yaklaşık 400 dolar masraf yapmak gerekecek.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak