İbrahim Doğan

Osmanlı kelimesi çok yerde kullanılıyor ancak Osmanlı hanedanının üyeleri, genelde fazla öne çıkmamaya çalışıyor. Bugün 25’i şehzade, 14’ü sultan olmak üzere hanedanın 39 üyesi bulunuyor. Onlardan birisi de Osman Selahaddin Osmanoğlu.

Baba tarafından Sultan 5. Murad’ın, anne tarafından ise Sultan Reşad’ın torunu. Her iki taraftan da Osmanlı olan tek şehzade. Babası Ali Vasıb Efendi ile annesi Mukbile Sultan, 1924’ta çıktıkları sürgünde tanışıp evlendi. Osman Selahaddin Efendi ise 7 Temmuz 1940 tarihinde Mısır’ın İskenderiye şehrinde dünyaya geldi. Altı yaşında girdiği Ortadoğu’nun en saygın okulu Victoria Kolej’den 18 yaşında mezun oldu. Birçok kral okul arkadaşıydı. İngiltere’de üniversiteden mezun olduğunda diplomasında ‘prens’ yazıyordu. Alüminyum ve ilaç şirketinde çalışıp 1994’te emekli oldu. Dedesinin şahsi arazilerini almak için yıllarca uğraştı, davaların çoğunu kazandı. Bugün Beylerbeyi’nde bir konakta oturuyor. Türkçe, İngilizce, Fransızca,  Arapça bilen şehzadenin 3 çocuğu ile 9 torunu var.

HAVAALANINDA ‘OSMANLI YOK’ DEDİLER

Türkiye’ye gelişinizden başlayalım isterseniz?

40 yaşlarına kadar Fransız pasaportu taşıdım. Ama Fransız tebası değilim. Osmanlı imparatorluk prensi yazıyor. Havalanındaki memur “Osmanlı yok” dedi. ‘Osmanlı yoksa arkada kuyruk çok, olmayan adamla vaktini geçirme. Madem yokum, geçeyim’ dedim. (gülüyor) Şaşırdı, gitti birilerine sordu. İki kişi geldi. Arkamda kuzenim Ömer vardı, onda da aynı pasaport. Sonra dedim ki, arkadakilerin hepsi Osmanlı dedim. (gülüyor) İnanmadı.

İlk ne yaptınız?

Benim için her şey yeniydi. Bir beklentim yoktu. Fazla kalabalık değildi, trafik yoktu. 10-15 gün kaldım. İstanbul dışına çıkmadım. Turistlerin gittiği yerler; Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Kapalıçarşı.. Boğaziçi Köprüsü yeni yapılmıştı. Geçtiğimi hatırlıyorum. Camilere gittik, ilk cuma namazını Fatih’te kıldım Ömer’le birlikte.

HANEDANA MAAŞ DOĞRU DEĞİL

Ekmeleddin İhsanoğlu hanedana maaş bağlanmasını teklif etti, ne diyorsunuz?

Onu doğru bulmuyorum. Maaş ne demek. O kadar uğraşıyorum, öncelikle bize ait olan şeyler iade edilsin. İade-i itibar olsun. Hanedan denince yüzlerce kişi var. Herkese nasıl maaş bağlanır. Olacak iş mi? Şehzadeler desen 25 kişi, sultanlar 14 kişi. Belki makul olur. Ama onların içinde paralılar var, fukaralar var. 65 yaşının üstündeki kişiler mi, bir kriter olacak mı? Halk beğenmez bunu.

DEMEK Kİ OSMANLI’YLA ALAKAN YOK

İade-i itibar beklentiniz var mı?

Evet. Bir ara şehzade demek yasaktı. Bütün ömrümüz emperial higness (imparatorluk prensi) olarak geçti. Diplomalarım, ev senetlerim hepsinde böyle yazıyor. Burada yok. Fransa ki cumhuriyet. Normal bir devlet memuruna yeşil pasaport verip de hanedana vermemek garip. Yeşil pasaport verilmeli en azından hanedana. İtibarın varsa. Yoksa o zaman Osmanlı filan ötmemeli. Demek ki senin Osmanlıyla bir alakan yok benim gözümde.
Yeni Osmanlıcılık diye bir şey çıktı. Bu konuya ne dersiniz?
O zaman olabilirdi, iş işten geçti. Birkaç devlet birleşip başında padişah olabilirdi. Ama padişahı kaldırırsanız onu birleştirecek bir tutkal yok. Kimse başka bir reisicumhuru kabul etmez.

TÜRKİYE GERİYE GİDİYOR

Türkiye’nin gidişatı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Avrupalı gözüyle ehemmiyetli bir ülke olarak görünüyordu. Son zamanlarda onların gözünde yükselmiş yerinden bir basamak indi. Ekonomi felaketti ben geldiğimde, şimdi çok çok daha iyi. Benim beğenmediğim burada düzene saygı yok. Yanlışı yapan cezalandırılmıyor. Kanunsuzluğun sonu kötü biter diye düşünüyorum. Burada habire Anayasa değişikliği. İngiltere’de çok rahat yaşadım, Anayasa diye bir şey yok. Neden Anayasa lazım ki. Huzurlu ülkeler listesi yaptılar. Bir numara İsveç, ikinci Hollanda, dördüncü Birleşik Krallık. Bunların hepsi Avrupa’da, hepsi kuzeyde, hepsi krallık. İlginç değil mi?

DIŞARIDA EVLENECEK TÜRK KIZI YOKTU

Hanedanın Türk kızlarıyla evlenmemesi çok eleştiriliyor

Annemin annesi Türk’tü. Türk olmayacak diye bir kural yok. Ama genellikle Kafkaslardan olan kızlar daha güzel, daha uzun boylu oluyorlar. Belki ondan tercih edildiler. Onları bilemem ama benim neslim Türkiye’ye gelemiyordu. Bir Türk kızıyla evlenmesi zordu. Ben bir Türk kızıyla evlenirsem o kız Türkiye’ye gelemez. Buna babası ne der. Bir de çocuğu olsa, o da gelemez. Şimdiki gibi ‘Paris’e uçayım’ diyecek halleri de yoktu. Bir de o kızı nerede tanıyacağım. Ortada Türk kızı yok. Fırsat yok. Amerika, Fransa’ya gidenler yabancı kızlarla evleniyorlar. Maalesef oradan doğan çocukların anadilleri Türkçe olmuyor. Oğlum Selim’in hanımı Antalyalı. Boğaziçi’nde tanıştılar. Buraya  gelmese tanıyamazdı. Türk kızlarından uzak duruyoruz gibi bir şey yok. sehzade1 Şehzade Osman Selahaddin Efendi, eşi Candan Hanım ile birlikte

AVRUPA’DA KRAL POLİTİKAYA KARIŞMAZ

Daha önce “Hanedan ile demokrasi birlikte olabilirdi” demiştiniz.

Demokrasisi en iyi olan yerlerde kraliyet var. Asya’ya baksanız, iki atom bombası yiyen Japonya dünyanın ikinci ekonomisi oldu. Avrupa’da hiçbir kral, kraliçe politikaya karışmaz. Ama reisicumhur koyarsan hemen karışır. Bu seçimi halk yapmalı. Çok güzel bir misal; ABD ve Kanada. Alan olarak ikisi de aynı, ikisi de aynı kıtada. Birinin adaletine bakın, öbürüne bakın. Fark muazzam. Birinde Nixon gibi biri çıkar, yolsuzluk yapar. Kanada burnunu sokmaz dünyaya. Daha olgun davranır.

Avrupa’da nasıl?

Rusya’da ihtilal oldu, Stalin çıktı. Almanya’da kral atıldı, Hitler çıktı. İtalya’da kral atıldı,  Mussolini geldi. İspanya’da kral atıldı,  Franko çıktı. Portekiz kralını attılar, hemen Salazar geldi. 40 sene gitmedi. Ne istiyorsunuz, bunu istiyorsanız kralı atın. Tarih bunu gösteriyor. Ve hiçbir zaman hiçbir kral böyle ciddi bir şekilde yolsuzluk yapmamıştır. Sebebi yok. Yolsuzluk yapıp ne yapacak. Londra’da çok park var. Hepsi kraliçenin malıdır. Kimsenin aklına gelmez, acaba bu kadın günün birinde satıp bina mı inşa edecek. Ama belediye başkanının olsa, Tony Blair’in olsa hemen aklından geçer ve bir şey yapar. Çünkü onlar para peşinde.

HİLAFET OLSA NE OLACAK?

Halifelik tartışmaları var, görüşünüz nedir bu konuda?

Türk halifesini zaten İslam dünyası kabul etmez. İslam dünyasında “Siz islam’dan çıktınız” diyenler var. 1 milyar küsür Müslüman var. Gidip 75 milyon Türk mü temsil edecek onları. 250 milyon Endonezyalı, 200 milyon Bangladeşli bunu kabul edecek mi? Zannetmiyorum kabul etsinler, etmez. Onun için boşa olur. Türkiye nüfus olarak çok küçük. Biz Osmanlı bunu yaptık, Abbasiler bunu yaptı. O güç kimsede yok. Hindistan’da kaç milyon Müslüman var. Bunlar hiç kabul etmez. Hülya dünyasında yaşıyorlar. Herkes Arap’ı düşünüyor. Kaç tane Arap var. Mısır’ın nüfusu Türkiye kadar. Diğer Arap ülkelerini toplasan Mısır kadar. Hilafet olsa ne olacak? Pratik olarak kime ne olacak. İnsanların ahlakı düzelecekse iyi.

DEDEMİN ARAZİLERİNİN YERİNDE ŞİMDİ GECEKONDULAR VAR

Emekli olduktan sonra 1994’te gelmişsiniz?

Dedem Mehmet Selahaddin Efendi’den kalma arazilerle, tapularla uğraştım. Onun için geldim. Kadıköy’deki yerler. Padişah malları devlete intikal etti. Ama bir şehzadenin, bir sultanın malı intikal etmedi. Büyük çoğunluğu ilk senelerde vekillerine sattırdılar, bizimkiler yapmadı. Onun için şanslıydık. Ama etrafa gecekondu yapıldı. Arsa kalmadı. Sürekli yeni davalar açıyorum, son altı ayda her ay para aldım. Dava kazandıkça ödüyorlar.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak