Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Muş’ta, sabah ve akşam saatlerinde köylerinden 4 kilometre uzaklıktaki yaylaya çıkan kadınlar, koyunları sağdıktan sonra evlerine dönüyor.

Köy hayatı malum. En azından bildiğimiz manada ‘Konfor’ kavramınının neredeyse adının geçmediği buralarda ‘ekmeğini taştan çıkarmak’ ise kader gibi. Bazı yerlerde hayvancılık neredeyse tek geçim kaynağı. Hayvanlar her gün düzenli sağılacak ve elde edilen sütten yoğurt, peynir, tereyağı yapılacak… Bir gün bile aksatılmadan… Peki hayvanların meralarda otlatıldığı zamanlarda ne yapılıyor dersiniz? Mera neredeyse oraya gidiliyor tabi. Tıpkı Muş’ta kadınların yılın en sıcak aylarında yaptığı gibi. Muş’un Hasköy İlçesi’ne bağlı Koçköy’deki kadınlar, her gün gidiş dönüş 8 kilometre yürüyerek yaylada koyunları sağıyor. Tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu belirten kadınlardan Ayşe Çelik, süt ve ürünlerini satarak çocuklarının bakımını, evin geçimini sağladığını söyledi. Kavurucu sıcakların çok etkilediğini anlatan Çelik, “Bunu yapmaya mecburuz. Çünkü tek gelirimiz bu. Her birimizin 8- 10 nüfusu var. Çocuklarımız okuyor.” diye konuştu.

sut-yolculugu2

Yapmak zorundayız

Süt sağan kadınlardan 9 çocuk annesi Habibe Çelik ise 50 yaşında olduğunu ve yaklaşık 35 yıldan bu yana koyun sağdığını kaydederek, “Ev kadınları olarak sabah akşam olmak üzere günde koyunları sağmak için el arabalarıyla yürüyoruz. Bunun dışında ev işleriyle uğraşıp tarlada çalışıyoruz. Biz kadınlar işimiz çok zor ama yapmak zorundayız” dedi.

MUŞ DHA

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak