Şili’de binlerce deniz canlısı ölerek kıyıya vuruyor. Uzmanlar, bunun ciddi bir değişimin habercisi olduğunu söylüyor. Ancak balıkçılık da şüpheliler arasında.

Şili’de geçen yıl 300 ölü balina kıyıya vurmuştu. Bu yılın ilk aylarında da, 40 bin ton somon balığı, ölü olarak Los Lagos kıyılarında bulundu. Bu, Şili’nin yıllık somon üretiminin yüzde 12’si anlamına geliyor. Sadece bu ay ise, 8 bin ton sardalya balığı ölüsü kıyıda gözlendi.

El Nino kasırgalarının artçıları olduğu düşünülen olaylar, Şili’de balıkçılığın gerilemesine yol açtı. Binlerce balıkçı, avlanma yasağı sebebiyle işinden oldu. Okyanus habitatındaki bu ciddi değişiklik, Şili kıyıları için önemli bir işaret fişeği. Ancak henüz tam olarak sebepleri bilinmiyor.

Şilili uzmanlar, gel-gitlerin ve yosunların balık ölümlerine sebep olduğunu düşünüyor. Ülkenin güneyinde sıklıkla görülen gel-gitler, bu yıl kuzey sahilleri de vurdu. Bu gel-gitler yüzünden midye kabukları da kumsalları doldurdu. Bunun yanı sıra binlerce mürekkep balığı ve Portekiz kıyılarına ait olan, bu sulara yabancı birçok deniz canlısı da, ölüyor.

AFP’ye konuşan bir yetkili, bu yılki El Nino kasırgasının 65 yıldır yaşananların en şiddetlisi olduğunu açıklamış. Bilim insanları, 4 bin kilometrelik kıyısı olan Şili okyanusunun dönüşmekte olduğunu belirtiyor.

Ancak bazı araştırmacılar, Şili’deki balıkçılık faaliyetlerinin bu ölümlere sebep olduğunu düşünüyor. Burada kullanılan zehirli maddelerin, özellikle balina ölümlerinden sorumlu tutulabileceği öne sürülüyor.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak