“Bu bizim değil Tahir Elçi’yi unutmak istemeyenlerin filmi”

28 Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, yaşanan çatışmalardan dolayı zarar gören tarihi Dört Ayaklı Minare’ye dikkat çekmek isterken yaptığı basın açıklaması sırasında öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin hayatı belgesel oluyor.

Belgeselin senaryosunu ve yönetmenliğini gazeteci Sinem Babul ve Rabia Çetin üstleniyor. Diyarbakır’da ve İstanbul’da çekimlerine başlanan belgeselde Elçi cinayetinin öncesi, suikast günü ve sonrasında bölgede yaşananlar ele alınıyor. Diyarbakır Barosu’nun ve Elçi ailesinin onayıyla çekimlerine başlanan belgeselin Kasım ayında Tahir Elçi’nin ölüm yıldönümüne yetişmesi planlanıyor. İlk gösterimi Diyarbakır’da gerçekleşecek olan belgeselde ailesi, dostları, meslektaşları Elçi’nin yaşamını anlatıyor.

Belgeselin yönetmenleri Sinem Babul ve Rabia Çetin belgesele ilişkin şunları söyledi:

“Her şeyden önce amacımız bir hafıza kaydı oluşturabilmek. Belgeselin amacı, nasıl bir insan kaybettiğimizin herkesçe bilinmesini sağlamak. Belgesel iki bölümden oluşacak: Bir bölümde yaşamını, diğer bölümde ise bölge halkının görüşlerini yansıtacağız. Tahir Elçi bölgede barışın kapısı olarak kabul ediliyordu, ölümüyle de bu kapının kapandığına inanılıyor Herkes Tahir Elçi’nin iyi bir hukukçu olduğunu biliyor. Ondan ziyade Tahir Elçi iyi bir dost, eş, baba ve Kürt’tü. Biz de onun insani yönünü anlatmak niyetindeyiz. Belgeselimizde mahkeme salonlarındaki Tahir Elçi’den çok yaşam içindeki Tahir Elçi’yi göreceğiz. Aynı zamanda ‘Tahir Elçi kimdi? Öldürülüşü bu kadar tepkiyle karşılanan bir isim olarak bölgede nasıl bir iz bırakmıştı? Nasıl bir insanı kaybettik?’ sorularının cevabını arayacağız. Dayanışma ve ekip çalışmasıyla başladığımız bu belgeselde, barış, demokrasi, adalet, hak, sevgi ve kardeşlik sözcüklerinin Tahir Elçi’nin aziz hatırasına ithaf ediyoruz. ”

Enes Gültekin / İstanbul

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak