Devir tasarım devri anladık da artık cici bicili, taşlı tuşlu, çikolata ya da otomobil şeklinde cep telefonu kılıfları görmekten içimize fenalık geldi. Hatta iyiden iyiye dalga konusu hale getirilen ‘amcaların dayıların kemerlerine taktığı siyah klasik deri telefon kılıflarına’ hasret kaldık. Bu cep telefonu kılıfı çılgınlığının bir gün birinin başına dert açacağı belliydi zaten. Ve sonunda oldu. İngiltere’de Londra Stansted Havaalanı’nda bir yolcunun güpegündüz herkesin ortasında üstelik de terör olaylarının hararetini taşıdığı bir dönemde pantolonunun arka cebinde silah taşıması ufak çaplı bir paniğe yol açtı. Panik, yolcunun arka cebinde görünenin silah değil cep telefonu kılıfı olduğunun anlaşılmasıyla sona erdi. Polis adamı ‘yaptığı davranışın ölümüne sebep olabileceği’ konusunda uyarırken, Essex Polisi yolcunun arka cebinde görünen silahın fotoğrafını twitter’da paylaştı ve şu notu düştü: “Ani bir karar vermeniz gerektiğini düşünün, ne yapardınız?”

Futbol deneyimi yok, Manchester’a transfer oldu!

Manchester futbol kulübü öyle bir oyuncu transfer etti ki hiçbirimiz onu sahada top koştururken göremeyeceğiz. Çünkü 18 yaşındaki Kieran Kez Brown, kulübün renklerine dahil ettiği ilk e-spor oyuncusu. Elektronik spor, dünyada hızla yaygınlaşan bir spor dalı. Gerçi bir spor olup olmadığı konusunda tartışmalar devam ediyor. e-spor, organize bilgisayar oyunları yarışmalarına verilen bir isim. Fifa, Starcraft, League of Legends gibi popüler bilgisayar oyunlarının uluslararası turnuvaları ve yarışmaları düzenleniyor. İşte Kieran Kez Brown da uluslararası yarışmalarda Manchester United’ı temsil edecek. Amazon’un oyun sitesi Twitch, FIFA 16 ve kulübün YouTube kanalındaki canlı yayın videolarında yer alacak. Brown, hem kulüp hem kendisi için yeni olan bu gelişmenin son derece heyecan verici olduğunu söylüyor.

Hava temizse internet bedava

Kanalları, bisiklet yolları, düzeni tertibi ile hayalleri süsleyen bir şehir Amsterdam. Ama ‘her güzelin de bir kusuru olur’ hesabı bu şehrin de hava kirliliği gibi bir sorunu var. Geçtiğimiz yıl yapılan bir çevre kirliliği araştırmasında Amsterdam oldukça düşük bir puan olan D almış. İşte şehir yönetimi ‘o kadar kusur kadı kızında da bulunur’ dememiş ve bu sorunun üstesinden gelmek için teknolojinin nimetlerinden yararlanmış. Joris Lam adlı bir tasarımcı şehrin belli yerlerine yerleştirilecek ‘ağaç evler’ tasarladı. Kuş yuvası şeklinde tasarlanan mini evler aslında hava kirliliğini ölçen birer alet ve her akşam burada hava kirliliğine dair ölçülen data merkezi sunucuya gönderiliyor ve yeterince iyiyse o çevrede kablosuz internet bağlantısı aktif hale getiriliyor. Ağaçlara asılan bu minik evler, havayı kirletmeme konusunda ne kadar teşvik edici olur bilinmez ama çevre kirliliğine dikkat çekeceği kesin.
[email protected]

 

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak