Abdulkerim Bedir

TEOG tercihlerinde öğrencilerin puandan daha ziyade yüzdelik dilimleri dikkate alması gerekiyor. Zira puanlarda yıllar arasında sınavın zorluk kolaylık durumuna göre  farklılıklar olabiliyor.

Temel Eğitimden Öğretime Geçiş (TEOG) maratonunu tamamlayan 1 milyondan fazla 8.sınıf öğrencisini şu sıralar isabetli tercih telaşı sardı. Zira yanlış bir tercih gömleğin ilk düğmesi gibi pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Üç yıldır uygulanan TEOG sistemi her geçen yıl biraz daha oturuyor. Bu sene de her öğrenciye 25 okul tercih hakkı verilecek ve yedek yerleştirme yapılmayacak. Tercih başvurusunda bulunmayan ya da hiç bir yere yerleştirilemeyenler otomatik olarak açık öğretim liselerine yönlendirilecek. Özel okula kaydını yaptırmış öğrenciler tercih hakkını kullanmış sayılacak. Devlet okulu tercihinde bulunamayacak. Emeklerinin karşılığını almak isteyen adaylar tercihlerde hata yapmak istemiyor. Gelelim tercih işlemlerinde hata yapmak isteyen öğrencilerin dikkat edeceği hususlara.

TEOG puanlarında yıllar arasında sınavın zorluk kolaylık derecesine göre farklılıklar olabiliyor fakat yüzdelik dilimlerde koşullarda değişiklik olmadığı sürece ciddi bir oynama olmuyor. Daha açık ifadeyle bu seneki 420 puan ile geçen yılki 420 puan aynı şeyi ifade etmiyor. Fakat geçen seneki yüzde 10’luk dilim ile bu seneki yüzde 10’luk dilim neredeyse aynı. Aslında tercih listesi için kullanılacak en sağlıklı veri öğrencinin başarı sırasıdır. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) üç yıldır bu veriyi paylaşmıyor. Öğrencilerin yüzdelik dilimlerini vermekle yetiniyor.

Yetenekler dikkate alınmalı

Tercih yapılırken yapılan en büyük yanlışlardan biri de adayların ilgi ve yeteneklerini dikkate almadan yalnızca puana göre tercih yapmasıdır. Öğrenciler sonraki eğitim öğretim hayatından beklentilerini dikkate alarak tercihlerini belirlemeli.

Kontenjanlara dikkat

Okulların kontenjanlarındaki artma ve azalmaların dikkate alınması gerekiyor. Kontenjanlardaki değişiklikler ve bölgede aynı nitelikte yeni okulların açılması okul taban puanlarını etkileyebileceği unutulmamalı. Adaylar tercih yaparken bu hususları dikkate alarak yüzdelik dilimin 3 fazlasına kadar olan liseleri tercih edebilir.

Okulun fiziki imkânları incelenmeli

Öğrenciler öğrenim görmek istediği liseyi iyi araştırmalı. Okulun imkânları artısı eksisiyle masaya yatırılmalı. Tercih yapılacak lisenin, eğitim kadrosuna, sınıf mevcuduna, laboratuvar, kütüphane, spor alanlarına, çevre koşullarına, eve olan uzaklığına ve ulaşım olanaklarına dikkat etmek gerekiyor. Bu aşamada Rehberlik uzmanlarından destek almak adayların işini oldukça kolaylaştıracaktır.

MEB TERCİH DANIŞMANLIĞI VERECEK

MEB tercih sürecinde öğrencilere destek sağlamak için 81 ilde tercih danışmanlığı komisyonları kurdu. Bakanlık tarafından 15 bin eğitimci belirlenen okulların yanı sıra erişiminin kolay olduğu okul, çay bahçesi, alışveriş merkezi gibi halka açık alanlarda öğrencilere ve velilere yardımcı olacak.

  • Farklı okul türleri tek listede tercih yapılabilecek
  • Yerleşemeyenler nakil isteyecek
  • Nakil İçin 5 tercih hakkı olacak
  • Nakiller cuma günü açıklanacak
  • 20 puanın altında yerleştirme yapılmayacak
  • Nakiller ayda bir defa yapılacak
Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak