Turizm sektöründeki kriz otel yatırımlarını da vurdu. Hükümetin teşvik paketine rağmen yılın ilk 4 ayında otel proje sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 geriledi. Yatırım ise
yüzde 22 azaldı.

Artan terör olayları, Rusya ile yaşanan uçak krizi ve jeopolitik sorunların tetiklediği turizmdeki kriz derinleşiyor. Nisan ayında Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 28 azaldı. Turizm gelirlerindeki düşüşün ardından şimdi de otel yatırımları gerileme gösterdi.

Hükümetin şubat ayında açıkladığı ‘Turizm Acil Eylem Planı’ ve teşvik paketi de sektörde istenilen canlanmayı sağlayamadı. Teşvik paketinde sektöre 255 milyon TL’lik hibe desteği, 288 milyon TL’lik ödemeye kolaylığı sağlayacağı vaat edilmişti.

Otel proje sayısı yüzde 30 geriledi
Turizmdatabank’ın araştırmasına göre 2016 yılında sektörün toplam gelir kaybı 10 milyar doları geçecek. 8 milyon turist ise Türkiye’yi tatil rotasından çıkaracak.

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) verdiği bilgiye göre ise yılın ilk 4 ayında otel proje sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 geriledi. Yatırım tutarında düşüş yüzde 22 oldu. Yatırımlarda yatak sayısının son üç yılda yüzde 70’in üzerinde düştüğünü belirten TÜROB Başkanı Timur Bayındır, “2016-2017 sezonun turizm açısından taşıdığı riskler dikkate alındığında hükümetten sektörümüzün verimliliğinin arttırılması ve sürdürülebilirliğine yönelik acil teşvikleri bir an önce hayata geçirmesini beklediğimizi bir kez daha belirtiriz” dedi.

3 bin kişi istihdam edilecek
TÜROB’un, Ekonomi Bakanlığı verilerinden hareketle hazırladığı rapora göre, ilk dört ayda ülke genelinde 29 şehirde 14.581 yataklı 66 yeni otel projesi ‘teşvik belgesi’ aldı. Toplamda 1 milyar 17 milyon TL harcanarak tamamlanacak olan yatırımlar sonrasında sektörde 3 bin 532 yeni ek istihdam sağlanacak.

Yapılacak yatırımların tamamlanmasıyla yatak kapasitesi 14 bin 581 adet artacak. Bu rakam geçen yılın ilk dört ayında 27 ilde 95 otel, 22 bin 824 yatak ve 1 milyar 303 milyon TL yatırım tutarı olarak gerçekleşmişti.

Son 17 yılın en büyük krizi

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2016 yılı nisan ayında Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28,07’i gerileyerek 1 milyon 753 bin 45 oldu. Buna göre, turist sayısı 17 yılın en düşük seviyesine gerildi.

Sadece Rusya’dan gelen turist sayısı bu yılın nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 79,28 azaldı. İlk dört ayda ise turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,52 düşüş yaşadı ve 5 milyon 816 bin 522 oldu.

turizm2

3 yılda yatak sayısı yüzde 70 düştü

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, turizm yatırımlarındaki gerilemenin devam ettiğini bu durumun özellikle turizmin direkt etkilediği 54 sektöre ve istihdama da olumsuz yansıdığını söyledi. Bayındır, “Yavaş da olsa yatırımcıların uyarılarımızı dikkate aldığını gözlemliyoruz. Anadolu’ya yayılan bir turizm yatırım grafiği görüyoruz” dedi.

Erken rezervasyonlarda yüzde 25 artış olduğunu belirten Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy, Ramazan ayından sonra sektörün canlanmasını beklediklerini söyledi.

 

YENİ HAYAT EKONOMİ

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak