Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) ait Ekonomik Forum dergisinin son sayısı savunma sektöründe mizah konusu oldu. ‘Türkiye’nin Gururu Milli Projeler’ kapağıyla çıkan dergi, yerli üretim ‘Altay tankı’ yerine ‘Amerikan M1’ tankının fotoğrafını kullandı. Yine İsrail tasarımı mayına dayanıklı araç ‘Kirpi’de derginin ‘milli’ projeleri arasında yer aldı.

Yerli imkanların önemli ölçüde kullanıldığı Altay’ın geliştirilmesi için 500 milyon dolarlık kaynak ayrıldı. 250 adetlik ilk üretim için tankın 2016 sonu yada 2017 başında hazır hale gelmesi bekleniyor. Dergide ise ‘milli tank’ fotoğrafı olarak Amerikan M1 tankı görseli bulunuyor. M1 Abrams, ABD’nin yanı sıra Mısır, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Avustralya’da 2010’dan itibaren Irak orduları envanterinde bulunan 3.nesil bir ana muhabere tankı.

Derginin kapağındaki bir başka milli proje ise mayına dayanıklı zırhlı araç Kirpi’ler. ‘Milli’ denilen aracın tasarımı, BMC’nin iflastan önce işbirliği yaptığı İsrailli Hatehof şirketi tarafından yapıldı. Daha sonra BMC’yi ‘uygun’ bir fiyata Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakın işadamlarından Ethem Sancak aldı. Üretim burada devam etti. Yine bir Amerikan şirketi yükleniciliğinde üretilecek Alman tasarımı yolcu uçağı da, TOBB dergisinde ‘milli’ projeler arasında sayıldı.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak