YAZI: BAŞAK YILMAZ

Ton sür ton aynı rengin farklı tonlarını bir arada taşımak anlamına gelen bir moda terimi. Kulağa hoş gelse de riskler barındırdığı kesin. O yüzden bazı püf noktalarına dikkat etmekte fayda var. Mesela çok yakın tonları kullanmak sıradan bir görüntüye sebep olabilir.

Giyinirken parçalar kadar renkleri kombinlemek de önemli. Karışık renkleri bir arada kullanma fikri gayet hoş ama “altı kaval üstü şişhane”ye dönme tehlikesi her daim mevcut. Bu nedenle çoğu insan klasik ve denenmiş renk kombinlerini kullanıyor. Siyah- beyaz, haki-toprak, lacivert- krem ikilileri bunlardan en bilinenleri. Bir de baştan aşağı aynı renge bürünmeyi tercih edenler var. Bence biraz sıkıcı olsa da risk almak istemeyenlere de saygı duyalım. Lakin onlar için bir ihtimal daha var o da ton sür ton giyinmek. Fransızca “ton üzeri ton” demek. Yani aynı rengin farklı tonlarını bir arada taşımak. Ayarı iyi tutturulursa oldukça bütünlüklü ve bir o kadar da sıkıcılıktan uzak bir görüntü yakalamak mümkün. Ton sür ton fikrini sevdiyseniz birkaç noktaya dikkat etmenizde fayda var.

2TON
Ton sür ton giyinirken asla baştan ayağı aynı renkte olmayın. Aynı rengin birçok farklı tonunu üstünüzde taşıyın. Bu şekilde çok daha dinamik görünürsünüz. Açık ve koyu tonları bir arada kullanmaktan da çekinmeyin. Birbirine çok yakın olan tonlar sizi çok sıradan gösterir. Bu nedenle kıyafet, ayakkabı, çanta, eşarbın hemen her parçasını farklı bir tonda seçin. Yalnız giymeden bu farklı tonların bir arada nasıl duracağını anlamak zor olabilir. Bu nedenle internet nimetinden faydalanın. Renk paletlerine göz atın ve seçtiğiniz tonların bir arada nasıl durduğuna bir göz atın. Hangi parçalarda açık hangi parçalarda koyu renk kullanacağınıza karar verirken vücut proporsiyonunuzu mutlaka göz önünde bulundurun. Saklamak istediğiniz yerlerde koyu, vurgulamak istediklerinizde açık tonları tercih edin. Vücudunuzun alt kısmı daha kiloluysa renkleri aşağıdan yukarıya açıktan koyuya doğru seçin. Tek renk sizi olduğunuzdan uzun gösterir. Bu nedenle kısa boylu hanımlar farklı tonları daha çok ayakkabı ve çanta gibi aksesuarlarda denemeli. Renkler kadar desenlerin seçimi de önemli. Zaten üstünüzde birden farklı renk olacağı için mümkün olan en az desenli parçaları kullanın. Hem renk hem desen cümbüşüne boğularak sirk cambazı gibi görünmeyi hiç istemeyiz zira.

Beyaz tişörtü nasıl kombinlemeli?

Uzunu kısası, sadesi cafcaflısı, yazın en rahatı tişörtler. “Tişörtsüz çıkmam abi” diyenlerin favorisiyse tabii ki beyaz. Dolabınızda bir beyaz tişörtünüz varsa sırtınız yere gelmez. Ceketin altına giyer bir anda mühim bir toplantıya hazır hale gelebilir, uçuş uçuş bir elbise ya da tuniğin altına kar beyaz tişörtünüzü çekip bir anda sahilde yürüyüş moduna girebilirsiniz. Dahası da var. Tek bir parçayla sonsuz bir kombin döngüsü başlatabilirsiniz.  Meraklısına beyaz tişört giymenin incelikleri…

beyaz-tisört Tişörtünüz ne iç gösterecek kadar ince ne de yazın ruhuna yakışmayacak kadar kalın olsun.

Uzun kollu tişörtleri özellikle akşamları tercih edebilirsiniz.

Beyaz tişörtü aynı tonda beyaz bir pantolon ya da etekle kombinleyerek spor ve enerjik bir görüntü elde edebilirsiniz.

Uzun ya da maxi bir elbiseyle tercih edeceğinizi beyaz tişört yazlık mekanlar için hayli uygun. Özellikle plaja giderken yahut akşam üstü sahil yürüyüşlerinde giyebilirsiniz.

Bir anda katılmanız gereken bir davet ya da toplantı çıktı diyelim. Beyaz tişörtünüzün üstüne sezonun modası grafik desenli incecik bir ceket ya da kimono ile anında hazırsınız. Altına ister etek ister pantolon…

Beyaz tişörtünüzün üstüne bol ve ince beyaz bir ceket geçirip boyfriend denilen geniş kalıp denim pantolonlar yahut pantolon eteklerle kombinleyip istediğiniz salaş görünümü yakalayabilirsiniz.

Çiçekli, bol renkli, uzun ve uçuş uçuş bir eteğin üstüne bembeyaz tişörtünüzü geçirip ayrıntıya boğulmadan yaz sıcağında rahat bir nefes alabilirsiniz.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak